اين کتاب‌هاي جذاب درسي


اين ترم برخلاف ترم قبل بسيار به درس خواندن راغب هستم و اگر فرصتي درس دهد (که البته متأسفانه کار نمي‌گذارد) دوست دارم بنشينم و درس بخوانم. راست‌اش اول فکر مي‌کردم علت اين موضوع جذابيت درس‌هاي اين ترم دانشگاه است و شايد هم دوست‌داشتني بودن استادهاي اين ترم‌مان (مخصوصا با در نظر گرفتن مواردي هم‌چون پاچه‌خواري از استادان عزيز براي اين‌که بعدا ازشان ريکامنديشين بگيرم!) (;

ولي خوب پس از مدتي متوجه شدم که بخش مهمي از جذابيت درس‌هاي اين ترم من به دليل زيبايي و رواني و خلاصه ويژگي‌هاي بسيار مثبت کتاب‌هاي درسي آن‌ها است. کتاب‌هايي که اين شانس را به ما داده‌اند که حتي اگر کاملا به روز هم نباشيم (يعني کتاب 2009 را بخوانيم) حداقل مثل دوره ليسانس هم متعلق به 50-60 سال پيش نيستند و مال 2-3 سال اخير هستند که خيلي هم البته ويرايش‌هاي جديدترشان تفاوتي نکرده است.

از عوامل جذابيت اين کتاب‌ها شايد مهم‌ترين‌شان کاربردي بودن‌شان باشد. ما در دوره ليسانس 6 واحد تحقيق در عمليات را با زجر (!) خوانديم و پاس کرديم؛ اما امروز کتاب درسي‌مان اين‌قدر زيبا و کاربردي نوشته شده (مثال‌هاي کتاب از کاربرد مثلا برنامه‌ريزي خطي را که ببينيد مي‌فهميد منظورم چيست) که من ادامه تحصيل در زمينه OR را در دوره دکترا به‌عنوان يک گزينه در ذهنم در نظر گرفته‌ام! (;

در عين حال چاپ زيبا، نکات حاشيه‌اي و زبان روان کتاب‌ها هم در جذابيت‌ آن‌ها بي‌تأثير نيستند.

در همين راستا به نظرم مي‌رسد شايد واقعا يکي از مهم‌ترين علل فرار ما دانشجويان ايراني از درس خواندن همين وضعيت اسفناک کتب درسي‌مان باشد. من وقتي از خواندن کتاب درسي‌ام که به صورت کاملا تئوري نوشته شده، خوش‌خوان نيست و نگارش بدي دارد، از جذابيت‌هاي بصري و چاپ مناسب بي‌بهره است و … لذت نمي‌برم چرا بايد با خواندن اين کتاب‌ها خودم را عذاب بدهم؟

کاش مسئولان نظام آموزشي کشور فکري به حال کتاب‌هاي درسي کنند. و کاش‌تر (!) اين‌که کتاب‌هاي درسي به‌ روز دنيا در اختيارمان قرار بگيرد.

در اين فضا که دو آرزوي بالا خيلي خيلي دور از دسترس هستند، من چند راه‌کار را براي دسترسي هر چند محدود به سيستم آموزشي بين‌المللي استفاده مي‌کنم که سعي مي‌کنم بعدا در موردشان بيش‌تر بنويسم.


یک پاسخ به “اين کتاب‌هاي جذاب درسي”

  1. سلام دادا،
    به نظر من بيشتر دانشجوها ياد گرفتند كه چيزي رو كه بهشون گفته مي‌شه رو بخونند و نه چيزي رو كه بهش نياز دارند!! اگه ما ميخوايم آينده شغلي خودمون رو تضمين كنيم بايد از فضاي درس جدا بشيم و خودمون حركت كنيم. اساتيد هم تا جايي مي‌تونند به ما كمك كنند، اما متاسفانه ما كمتر اين طوري هستيم و فقط دنباله رو اساتيد هستيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.