آينده IT در سازمان‌ها


فکر مي‌کنيد 5 سال آينده، وضع واحد IT در سازمان‌ها چگونه خواهد بود؟ در اين پست براساس گزارش شرکت CEB، پيش‌بيني تغييرات وضعيت فناوري اطلاعات در سازمان‌ها را در سال‌هاي آتي را با هم مرور مي‌کنيم:

1- تمرکز بر اطلاعات به جاي فرايندهاي کسب و کار: شعار هميشگي IT، “اول کسب و کار” بوده است؛ اما به نظر مي‌رسد در 5 سال آينده تمرکز واحد IT بيش‌تر بر بهبود تجربه مشتري از کار با سازمان، تحليل‌ اطلاعات و ساده سازي شيوه کاري کارکنان با دسترسي به‌تر به دانش‌هاي مورد نياز متمرکز خواهد بود.

2- ادغام IT در عمليات سازمان به جاي نقش سرويس‌دهنده آن: در آينده IT ديگر در سازمان نقش يک سرويس‌دهنده را بازي نمي‌کند و به تأمين پلت‌فرم‌ها، سيستم‌ها و کاربردهايي مي‌پردازد که با عمليات سازمان يکپارچه شده‌اند (و در واقع جزيي از آن هستند.) واحد IT به‌عنوان يک سرويس‌دهنده مرکزي ديگر وجود خارجي نخواهد داشت و هر واحد سازماني مسئول IT خود را خواهد داشت.

3- برون‌سپاري حداکثر خدمات IT به جاي برون‌سپاري کارهايي که واحد IT قادر به انجام آن‌ها نيست: ترسناک ولي متأسفانه واقعيت دارد!

4- IT در نقش شريک کسب و کار به جاي فشار درون سازماني متمرکز در به‌کارگيري IT: همه ارزش IT را مي فهمند و در نتيجه، هر بخشي از سازمان مديريت IT خود را به‌عهده خواهد داشت!

5- واحدهاي IT توزيع شده در سازمان به جاي يک واحد IT همه کاره: وظايف واحد قدرت‌مند IT سازمان ميان واحدهاي کوچکي که درون واحدهاي اصلي سازماني هستند، تقسيم خواهد شد.

البته بنا بر پيش‌بيني CEB، احتمالا يک واحد IT براي تأمين سرويس‌هاي مشترک (مثل نقش واحد منابع انساني در سازمان) هم‌چنان وجود خواهد داشت.

خوب پس نقش مدير اجرايي فناوري در سازمان چه خواهد شد؟ براساس اين گزارش يا وظايف او براي تأمين سرويس‌هاي مشترک IT گسترش خواهد يافت و يا به تأمين و تدارکات  نيازمندي‌هاي IT و يکپارچه‌سازي کاربردهاي IT در سازمان محدود خواهد شد.

من شک دارم مورد يک به اين شدت در عمل رخ بدهد، يعني تمرکز از فرايندها به اطلاعات معطوف شود (چون قبلا يک بار اين اتفاق افتاده و همه مشکلات ناشي از آن را مي‌دانند.) اما در مورد ساير پيش‌بيني‌ها ترديدي ندارم که به واقعيت خواهند پيوست. مخصوصا شماره 3 که فرصتي استراتژيک براي فعالان بخش IT فراهم خواهد کرد. بعدا در اين مورد بيش‌تر صحبت خواهيم کرد.

پي‌نوشت: اين پست ترجمه آزادي است از اين مطلب (البته طبعا جز پاراگراف آخر!)


یک پاسخ به “آينده IT در سازمان‌ها”

  1. مطلب هاي قابل توجهي هستند.
    ولي حيف که به دليل فيلتر همه دسترسي ندارند

    حيف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.