تحليل اوضاع صنعت IT در سال 2010 از ديد مؤسسه‌ي گارتنر


مؤسسه‌ي گارتنر برجسته‌ترين مؤسسه‌ي تحقيقاتي بين‌المللي در حوزه‌ي مديريت فناوري اطلاعات در سازمان‌ها است. اين مؤسسه مرجع بسياري از استانداردها در حوزه‌ي IT است و چارچوب‌ها، متدولوژي‌ها و ابزارهاي مختلف و بسيار جالبي را در اين حوزه ارايه مي‌دهد (هر چند ما به دليل تحريم و هم‌چنين قيمت بالاي محصولات اين مؤسسه از آن‌ها محروم هستيم!) چند روز قبل به صورت اتفاقي به ويدئويي در سايت اين مؤسسه برخورد کردم که نتايج پيمايش انجام شده توسط آن در مورد جهت‌گيري‌هاي صنعت IT در سال 2010 از ديدگاه مديران ارشد اطلاعاتي سازمان‌ها (CIO) را بيان مي‌کرد. اين هم خلاصه‌اي از اين مطالب بيان شده در اين ويدئو:

1. نقش CIOها ر‌ه‌بري سازمان در برون آمدن از رکود با کمک IT است؛ چرا که شيوه‌ي عملکرد آن‌ها بر عملکرد و ارزش بازار شرکت تأثيرگذار است. CIOها براي اين منظور بر روي بهره‌وري، همکاري (Collaboration) و نوآوري متمرکز شده‌اند.

2. سال 2009 سال جالبي بود: در عين اين‌که بودجه‌هاي IT و سرعت خرج کردن پول براي IT کاهش يافت، تقاضا براي سرويس‌هاي IT افزايش يافت و در مقابل، منابع عرضه‌ي اين سرويس‌ها هم محدود بود.

3. 2010 سالي است که بايد در آن به صورت اقتصادي از رکود خارج شد، به جاي توجه صرف به اثربخشي روي بهره‌وري (اثربخشي+کارايي) تمرکز نمود و از فناوري‌هاي سنگين به سوي فناوري‌هاي سبک (راه‌کارهاي IT که سريع و کم‌هزينه در سازمان پياده‌سازي مي‌شوند) حرکت کرد.

4. در 1600 سازمان شرکت‌کننده‌ در اين تحقيق، بودجه‌ي IT به صورت متوسط 8 درصد کاهش يافته است؛ به شکلي که بودجه‌ي در دسترس در سال 2010 برابر بودجه‌ي سال 2005 است!

5. 26 درصد CIOها معتقدند که نقش IT در سال‌هاي پيش رو از يک واحد خدمات‌رسان به کسب و کار اصلي سازمان به يک مزيت رقابتي براي سازمان تغيير خواهد کرد.

6. به نظر CIOها براي بيرون آمدن مديريت IT سازمان از رکود بايد سه کار را انجام داد: تمرکز IT بر روي وظايف و فعاليت‌هاي مهم، ايجاد دوباره ي ارتباط ميان IT با عملکرد (و در واقع بهره‌وري) کسب و کار سازمان و بهره‌گيري از فناوري‌هاي جديد (مثل وب 2.0 و محاسبات ابري) براي ايجاد راه‌حل‌هاي نوآورانه به جاي تمرکز بر روي سيستم‌هاي هسته‌اي (Core Systems.)

7. سه فناوري مهم در سال 2010 به ترتيب عبارتند از: مجازي‌سازي، محاسبات ابري و ابزارهاي اجتماعي مانند وب 2.0. سرعت سرمايه‌گذاري در مجازي‌سازي به حدي است که گارتنر پيش‌بيني مي‌کند در سال 2010 از هر 5 سرويس سازماني، يک سرويس مجازي شود.

8. و دو توصيه‌ي گارتنر به CIOها: اول: به جاي تمرکز بر کاهش هزينه‌ها در سازمان به کمک IT بر افزايش بهره‌وري با استفاده از IT تمرکز کنيد. تمرکز بر بهره‌وري باعث افزايش فرصت ايجاد ارزش‌ براي شما مي‌شود، در حالي که در کاهش هزينه‌‌ها رشدي ايجاد نمي‌کند. دوم: در توجه به فناوري‌هاي سبک بر روي حل مسائل عملياتي سازمان تمرکز کنيد.

هر چند تقريبا همه‌ي مطالب بيان شده در اين ويدئو را نوشتم، اما اگر خواستيد آن را با حجم 20 مگابايت از اين‌جا دانلود کنيد.


3 پاسخ به “تحليل اوضاع صنعت IT در سال 2010 از ديد مؤسسه‌ي گارتنر”

 1. @ آقاي غانم‌زاده: ممنون بابت معادل خوبي که پيشنهاد کرديد.
  با اين‌که بايد چنين مؤسسه‌اي در ايران داشته باشيم، موافقم ولي خوب هر دو نفر دلايل خوبي را گفته‌ايد که چرا در شرايط فعلي نبايد سراغ آن رفت!

 2. @ علی
  واژه «رایانش ابری» برابر مناسب‌تر است برای Cloud Computing و کم‌کم دارد جا افتاده‌ و فراگیر می‌شود

  @امیر
  من نیز بارها به این، یعنی وجود موسسه تحلیل صنعت، فکر کرده بودم. اما سخن تو درست است. از یک سو صنعت فناوری اطلاعات ضعیف است از دیگر سو کسی بابت خروجی‌های موسسه‌های تحلیل پولی نمی‌دهد.
  بارها بررسی کرده‌ام معمولا خروجی‌های این موسسه‌ها بسیار گران هستند و فکر نمی‌کنم کسی از این پول‌ها بابت به قول خودشان «چند برگ کاغذ» بپردازد.

 3. نکات جالبی بود.
  خیلی وقتا فکر می کنم چقدر به موسسه ای که بتونه صنعت IT تو ایران رو تحلیل کنه احتیاج داریم. اما این صنعت اینقدر ضعیفه که تحلیلش هم سودی نداره.
  برای من این نکته خیلی جالب بود که IT باید بر افزایش بهره وری تمرکز کنه تا کاهش هزینه ها. سالهاست که این بحث مطرحه و کم کم داره جا میافته که افزایش بهره وری الزاما بع معنی کمتر خرج کردن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.