ايده‌ي يک وبلاگ گروهي مديريت


اين ايده مدت‌ها است توي ذهن من هست و ام‌روز مجال طرح‌اش فراهم شد. چند سال پيش شبکه‌ي پنج معمولا قبل از اذان آيتمي پخش مي‌کرد با نام برگي از يک نوشته. در اين آيتم متن کوتاهي که برگرفته از يک کتاب مذهبي بود، نمايش داده مي‌شد و گوينده‌اي هم متن را مي‌خواند. اين کار قشنگ، اين روزها به اسم‌هاي مختلفي در محيط وب فارسي در حوزه‌ي ادبيات دار اتفاق مي‌افتد که شايد موفق‌ترين‌ و جذاب‌ترين‌هاي‌شان وبلاگ‌هاي ساعت شماطه‌دارمردم را از خواب بيدار ميكند و خدا مگس را آفريد و قوزک پای چپ یک زرّافه‌ی ایده‌آلیست که در یک عصر پاییزی سیگارش تمام شده می‌خارد باشند.

خوب فکر مي‌کنم معلوم شده باشد ايده‌ام چيست. هزاران عنوان کتاب و مقاله وجود دارند که بايد به‌عنوان يک دانش‌جو و کارشناس و حتا علاقه‌مند به علم مديريت بخوانيم. مسلم است که فرصت محدودمان اجازه‌ي اين کار را نمي‌دهد. اما خوب شايد در کنار هم بتوانيم کمي از اين بار سنگين بکاهيم!

من احتمالا همين هفته در پست سه‌شنبه شب که در مورد مشاوره‌ي مديريت است خواهم نوشتم که از نظرم يک مشاور جوان بايد در طول يک هفته چه بخواند (که البته چيزي فراتر از کتاب و مقاله است!) اما علي‌الحساب اگر بتوانيم در کنار هم يک وبلاگ گروهي برگي از يک نوشته داشته باشيم که هر روز حداقل يک بار به‌روز شود، براي همه‌ي ما بسيار عالي و مفيد خواهد بود.

شيوه‌ي کار چطور است؟ من هميشه وقتي کتاب يا مقاله‌اي را مي‌خوانم، زير نکات مهم‌اش خط مي‌کشم و آن‌ها را از بقيه‌ي متن متمايز مي‌کنم. اين طوري هم بعدها مرور مطالب مهم براي‌ام ساده‌تر و سريع‌تر است و هم اگر زماني به بخشي از آن متن نياز داشته باشم مي‌توانم به راحتي پيداي‌اش کنم. به همين ترتيب شيوه‌ي کارمان به اين شکل خواهد بود که در هر پست، بريده‌اي از يک مطلب (که مي‌تواند شامل يک يا چند پاراگراف باشد) را جدا کنيم و براي استفاده‌ي همه بنويسيم. قاعدتا متن انتخاب شده بايد از نظر دامنه و مفهوم طوري باشد که از آن بريده‌ي متن، چيز خاصي عايد خواننده شود. به هيچ عنوان اين وبلاگ شبيه اين وبلاگ‌هاي کپي ـ پيست‌‌کار نخواهد بود؛ فضاي کار بسيار جدي است و کتاب‌ها و مقالات انتخاب شده بايد تا حد امکان جزو کتاب‌هاي مرجع و معتبر باشند. من قبلا يک پست در اين زمينه داشته‌ام که مي‌توانيد اين‌جا ببينيدش تا دست‌تان بيايد قرار است چه کنيم.

خواهش مي‌کنم هر کس مايل به همکاري در اين زمينه است، اين پايين کامنت بگذارد و اعلام آمادگي کند. لطفا عنوان پيشنهادي‌تان براي نام وبلاگ را هم بفرماييد.

اگر داوطلبي نباشد، اين کار را خودم در گزاره‌ها انجام خواهم داد؛ اما احتمالا ماهي يک بار!


15 پاسخ به “ايده‌ي يک وبلاگ گروهي مديريت”

 1. کاوه :

  سلام
  علی نعمتی شهاب
  من هم به عنوان یه گودری پرکار، یه ام بی ای خونده و با تجربه‌ی چندسال کار در صنعت دارو در شرکت‌های مختلف، با انگیزه‌ی فراوان، آماده‌ی هم‌کاری‌ام.
  به نظرم بخش مدیریت سلامت، هم موضوع پر کاربرد و کم کارشده‌ای‌اه.

 2. سلام
  علی نعمتی شهاب

  من هم به عنوان یه گودری پرکار، یه ام بی ای خونده و با تجربه‌ی چندسال کار در صنعت دارو در شرکت‌های مختلف، با انگیزه‌ی فراوان، آماده‌ی هم‌کاری‌ام.

 3. فوق لیسانس صنایع سابق و کارشناس برنامه ریزی استراتژیک فعلی. راستش می ترسم جدی بگم من هم هستم. تنبلی به کنار اما نمی دونم منابعی که من گاهگاهی استفاده می کنم بدرد بقیه هم می خورند یا نه. عجالتاً شما برید ما هم اگه رسیدیم پشت سرتون میایم! در ضمن من فکر می کنم اگه کنارش یک فروم هم راه بندازید دیگه نور علی نوره. آره، نفس ما از جای گرم در می آد!

 4. در صورت عملي شدن اين ايده من هم حاضر به همكاري هستم. (البته تا جائي كه وقتم به من اجازه دهد). تجربيات من بيشتر در حوزه مديريت تيم هاي توسعه نرم افزار و RUP است.

 5. سلام
  من هم آماده همکاری هستم. کارشناسی ارشد را IT خوانده‌ام و تجاربی هم در حوزه مدیریت دارم.

  در مورد اسم وبلاگ هم به نظرم مورد زیر بد نیست:
  “اشاره‌های مدیریت”

 6. آقای نعمتی سلام.
  من مدتی است وبلاگ شما را با دل و جان می خوانم. درست است که هیچ احاطه ای به علم مدیریت ندارم. اما جامعه شناسی و کار با چند مدل مدیریتی در اداره باعث شد که به آن علاقه مند شوم. اگر دوست داشته باشید می توانم در حد یک یا دو جمله در این ایده سهیم باشم.

 7. علی عزیز این ایده خوبه و من هم مدت‌هاست که در زمینه شغل و مدیریت شغلی همچین ایده‌ای دارم اما تجربه راه‌اندازی بلاگ گروهی رو هم دارم. به نظرم بیشتر باید به جزییات کار دقت کرد. اولین مشکل در بلاگ گروهی بروز رسانی‌اش است که اتفاقا برخلاف اینکه تعداد نویسندگان زیاد است اما بروز رسانی‌اش بسیار مشکل‌تر می‌شه. اگر خواستی راجع به جزییات بیشتر صحبت کنیم. در هر صورت من هم برای انجام یک کار با کیفیت آماده هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.