اهداف‌تان را به مسير خودشان بازگردانيد


نويسنده: هايدي گرانت هالوورسون/ مترجم: علي نعمتي شهاب

يک ماه از سال جديد هم به سرعت در حال گذشتن و تمام شدن است. اهداف سال جديدتان در چه حال‌اند؟ احتمالا آن طوري که دوست داشتيد پيش نرفته‌اند. اگر اين‌گونه است، شما تنها نيستيد. در واقع مطالعات بسياري نشان داده‌اند که بيش از نيمي از افرادي که تصميماتي براي سال جديد گرفته‌اند، آن‌ها را در ميانه‌ي راه شکسته‌اند.

ايجاد تغييرات واقعي مي‌تواند مشکل باشد و همين موضوع، انگيزه‌اي است براي آغاز کاهش دادن انتظارات يا کنار گذاشتن کامل اهداف. اما ناراحت نباشيد،‌ هنوز براي فشردن کليد ريست و دوباره حمله‌ کردن به اهداف دير نشده است؛ اما اين بار بايد مجهزتر باشيد.

اغلب ما سرزنش‌هاي‌مان را براي شکست بر نقاط اشتباهي متمرکز مي‌کنيم. معتقديم که استعداد يا عزم راسخي نداشتيم يا از يک توانايي ذاتي لازم براي دستيابي به هدف‌مان بهره‌مند نبوديم. اما اولين چيزي که با مطالعه‌ي عوامل موفقيت در زندگي ياد مي‌گيريد اين است که توانايي‌هاي ذاتي (البته اگر اصلا چنين چيزي وجود داشته باشد!) در مورد شانس شما براي موفقيت در دستيابي به هدف‌تان هيچ نمي‌گويند. تحقيق من در کنار نتايج چند دهه تحقيق در مورد انگيزش تصوير متفاوتي را ترسيم مي‌کند: در حقيقت مثل بسياري ديگر از جنبه‌هاي زندگي همه چيز به استراتژي برمي‌گردد.

در اين‌‌جا دو استراتژي که به صورت عملي مورد آزمون قرار گرفته‌اند و مي‌توانند باعث شوند يک سال نااميدکننده‌ي ديگر با عملي شدن همان تغييرات اساسي که به دنبال‌شان مي‌گرديد به سالي پربار تبديل شود، بررسي مي‌شوند:

1- تعيين اهداف خاص نه؛ ‌اهداف کاملا خاص تعريف کنيد: وقتي آدم‌ها اهداف‌شان را براي من تعريف مي‌کنند من چيزهايي مثل اين‌که “مي‌خوام بيش‌تر کار کنم”، “غذاي سالم‌تري بخورم”، “کم‌تر خرج کنم و بيش‌تر پس‌انداز” و مانند اين‌‌ها را مي‌شنوم. در جواب اين حرف‌ها من مي‌گويم: “اوکي، خوب موفقيت برات چطوري تعريف مي‌شه؟ از کجا مي‌فهمي به هدف‌ات رسيدي؟” اغلب اين سؤال با سکوتي طولاني، سردرگمي و پاسخي مثل “راست‌اش واقعا در اين مورد فکر نکردم” همراه مي‌شود.

زمان گذاشتن براي تعريف و نوشتن دقيق آن‌‌چه مي‌‌خواهيد به آن برسيد احتمال راضي شدن به کم‌تر و توجيه خودتان با گفتن اين‌که “همين هم خوبه” را کاهش مي‌دهد. “هزاران مطالعه نشان داده‌اند که خاص کردن هر چه بيش‌تر اهداف، يکي از اثربخش‌ترين گام‌ها براي دستيابي به هر هدفي است.”

به جاي “سخت کار کردن”، يک هدف بلند مدت را در نظر بگيريد ـ مثل “افزايش حقوق به‌اندازه‌ي حداقل … دلار” يا “رسيدن به رده‌ي … سازماني در ارتقاي شغلي.” هم‌چنين جزييات گام‌هاي ويژه‌ي ميان مدتي که براي رسيدن به آن نقطه لازم است را تعيين کنيد. آيا مديرتان از شما خواسته در حوزه‌‌هاي فني خاصي خودتان را بهبود بدهيد؟ آيا خبر داريد که برخي مسائل در روابط بين انساني شما را از پيش‌رفت بازداشته است؟ اگر مي‌دانيد بايد به‌تر ارتباط برقرار کنيد، هدف خاص خودتان را چيزي مثل “با دقت گوش کردن بدون قطع کردن صحبت طرف مقابل” تعيين کنيد.

وقتي چيزي را که براي‌اش تلاش مي‌کنيد مبهم باشد، استفاده از اين روش آسان وقتي خسته‌ و دل‌سرد و افسرده شده‌ايد، بسيار انگيزش‌بخش است. اما خودتان را با اين افسانه نفريبيد که اگر هدف مشخصي را تعيين کرديد، يا به آن مي‌رسيد و يا نه. اگر نرسيديد، چاره‌اي نداريد جز اين‌که آن‌قدر روي آن موضوع کار کنيد تا موفق شويد.

2- درباره‌ي آن‌چه که مي‌خواهيد و چيزهايي که بين شما و آن فاصله مي‌اندازند بيانديشيد: در ذهن‌تان تا نقطه‌ي مطلوب برويد و برگرديد! اين استراتژي مقايسه‌ي ذهني ناميده مي‌شود و به صورت خلاصه شامل خوش‌بينانه فکر کردن درباره‌ي جنبه‌هاي شگفت‌انگيز دست‌يابي به هدف‌تان در عين واقعي فکر کردن درباره‌ي اين‌که چگونه مي‌خواهيد به آن نقطه برسيد، است.

اول تصور کنيد در زمان دست‌يابي به هدف‌تان چه احساسي خواهيد داشت. تا جايي که مي‌شود آن را در ذهن‌تان روشن و روشن‌تر تصوير کنيد. سپس متوجه موانعي شويد که در بين راه‌ به آن‌ها برخواهيد خورد. مثلا اگر دوست داريد شغلي به‌تر و با درآمد بالاتر به دست آوريد، بايد با تخيل درباره‌ي احساس غرور و لذتي که از پذيرفتن يک پيشنهاد شغلي فوق‌العاده از سازماني برجسته به شما دست مي‌دهد شروع کنيد. سپس مي‌توانيد درباره‌ي چيزهايي که بين شما و آن پيشنهاد مطبوع فاصله انداخته‌اند فکر کنيد؛‌ مثلا: کانديداهاي برجسته‌ي ديگري که براي آن شغل درخواست مي‌دهند. آيا توجه به اين موضوع باعث نمي‌شود که شما روزمه‌تان را کمي به‌بود بدهيد؟

اين کار تجربه‌ي لزوم اقدام ناميده مي‌شود ـ حالتي روان‌شناختي که براي دست‌يابي به هدف مورد نياز است. خيال‌پردازي در مورد اين‌که گرفتن آن شغل چقدر خوب خواهد بود مي‌تواند خيلي لذت‌بخش باشد؛ اما شما را به سر منزل مقصود نمي‌رساند. تکنيک مقايسه‌ي ذهني آرزوها و خيالات شما را با متمرکز کردن‌تان بر آن‌چه براي رسيدن به آن‌ها مورد نياز است، به واقعيت تبديل مي‌کند.

در تحقيقاتي که توسط من و همکاران‌ام انجام شده ـ از بررسي نوجوانان 15 ساله‌اي که در طول تابستان خودشان را براي امتحان PSAT آماده مي‌کنند تا کارکنان واحد منابع انساني که براي مديريت به‌تر زمان‌شان تلاش مي‌کنند و از افراد مجردي که براي يافتن همسر تلاش مي‌کنند تا پرستاران کودکان که مي‌کوشند با والدين بچه‌ها ارتباط به‌تري برقرار کنند ـ نتايج هميشه مشابه بوده‌اند. استفاده‌ از تکنيک مقايسه‌ي ذهني به شکل قابل اطميناني به تلاش‌ها، انرژي و برنامه‌ريزي بيش‌تر و دست‌يابي به‌تر به اهداف مي‌انجامد. صرف چند دقيقه براي رفت و برگشت ذهني بين آينده‌ي مورد نظرتان و وضعيت امروزتان و موانعي که بايد براي رسيدن به نقطه‌ي مطلوب پشت سر بگذاريد، به شما کمک مي‌کند تا به شفافيت و انگيزه‌ي لازم براي موفقيت دست يابيد.

منبع

پ.ن. امسال پست‌هاي ثابت هفتگي گزاره‌ها اين طوري خواهد بود: شنبه‌ها يک مطلب ترجمه، يک‌شنبه‌ها مقاله‌ي هفته، سه‌شنبه‌ها مشاوره‌ي مديريت و جمعه‌ها لينک‌هاي هفته.


2 پاسخ به “اهداف‌تان را به مسير خودشان بازگردانيد”

  1. مثل همیشه عالی. خیلی خوب بود مهندس خیلی استفاده کردم بسیار سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.