آيا من مي‌توانم مشاور بشوم!؟-2


روزنامه‌ي معروف گاردين نظرسنجي انجام داده با اين عنوان که: آيا من مي‌توانم مشاور بشوم!؟ نتيجه: 64 درصد گفته‌اند بله و 36 درصد نظرشان خير بوده است. در کنار اين نظرسنجي، گاردين با چند مشاور باتجربه‌ي بريتانيايي مصاحبه کرده و نکاتي که از نظر آن‌ها براي تصميم‌گيري در اين مورد مهم است، در قالب گزارشي منتشر کرده است. قسمت اول ترجمه‌ي اين گزارش، هفته‌ي پيش منتشر شد و ترجمه‌ي قسمت دوم آن در اين پست از نظر شما مي‌گذرد:

سيلويا پرسلي:

 • مهارت‌هاي‌تان را هميشه تازه نگه‌ داريد:
  • هميشه به‌دنبال جديدترين اطلاعات مربوط به حوزه‌ي کاري‌تان باشيد. مقاله‌ها و کيس‌هاي جديد را بخوانيد. به موضوعات سنتي خلاقانه فکر کنيد.
  • اگر در حوزه‌اي مثل رسانه‌هاي اجتماعي کار مشاوره مي‌کنيد، بايد خودتان با آن‌ها کار کنيد تا ابزارها و فناوري‌هاي جديد آن‌ها را کاملا بشناسيد. فقط لطفا خودتان را به يک رسانه مثل فيس‌بوک يا توئيتر محدود نکنيد و حواس‌تان هم باشد که اين رسانه‌ها، مي‌توانند در عين حال ابزار بازاريابي و روابط عمومي شما هم باشند!
 • به تجربه‌تان توجه کنيد و ببينيد چه چيزهايي براي شما بيش‌تر جذاب هستند.
 • شما بايد خودتان را براي تکيه بر خودتان آماده کنيد: چند چيز کار مشاوره را براي من جذاب مي‌کنند؛ از جمله منعطف بودن کار، نياز به بهبود مداوم خودم براي قرار گرفتن در صدر مشاوران آشنا با موضوعات و نوآوري‌هاي جديد مطرح در حوزه‌ي تخصصي‌ام و تنوع کارها و آدم‌هايي که هر روز با آن‌ها درگيرم. من از شبکه‌سازي و کمک کردن به مشتريان براي کشف کردن پتانسيل‌هاي جديد در کسب و کارشان و کار کردن با ابزارها و استراتژي‌هاي جديد لذت مي‌برم. حرکت به سوي آينده در دنياي مشاوره، کاملا وابسته به نوع شخصيت شما، سوابق شما و اشتياق شما به يادگيري و توسعه و وفق يافتن با شرايط است. برخي افراد، واقعا از کار کردن در سيلوها (حوزه‌هاي کاملا تخصصي) احساس راحتي مي‌کنند. بعضي ديگر هم ترجيح مي‌دهند خارج از سيستم کار کنند و با آغوش باز از هر موقعيتي که پيش مي‌آيد استقبال مي‌کنند. طبعا گروه دوم از شانس بيش‌تري براي کار گرفتن برخوردارند!

جان باگولي:

 • مشاوران جايگزيني براي کارکنان خود سازمان نيستند: مشاوران معمولا مجبورند زير نظر مديران سازمان کارفرما کار کنند يا يا روي بخش خاصي از سازمان تمرکز کنند؛ چيزي که به نظر من بسيار خطرناک است. ما نمي‌توانيم کارهايي که مربوط به خود سازمان است را انجام دهيم.

یک پاسخ به “آيا من مي‌توانم مشاور بشوم!؟-2”

 1. خیلی جالب و البته مفید.
  من عدم توچه به موارد اشاره شده تو متن رو بیشتر تو وضعیت داخلی دانشگاه ها می بینم. یعنی:
  استادی که ۱۰ ساله از یه جزوه بره تدریس استفاده میکنه
  مدیری فناوری اطلاعاتی که از اینترنت فقط IE رو می شناسه بعد از خوبی کیفیت اینترنت دانشگاه حرف می زنه
  و …..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.