9 چیزی که به‌عنوان رئیس نباید از زیردستان‌تان بخواهید


رئیس هستید و قدرت دست شماست. اما به‌تر است برای این 9 کار از قدرت‌تان استفاده نکنید:

1- آدم‌ها را مجبور به حضور در مراسم‌ اجتماعی (مثلا جشن‌ آخر سال شرکت) نکنید: ممکن است طرف از محیط کارش راضی نباشد یا از دیگران خوش‌ش نیاید. ممکن هم هست نخواهد خارج از محیط کاری با دیگران در ارتباط باشد. این فشار آوردن می‌تواند به سادگیِ گفتن: “می‌بینمت جانی” باشد!

2- از یک کارمند بخواهید کاری را انجام دهد که قبلا از دیگری خواسته‌اید انجام‌ش دهد: مثل این‌که بخواهید تا کار ناتمام یا عقب‌افتاده‌ی دیگری را تکمیل کند.

3- آدم‌ها را برای کمک‌های خیریه تحت فشار بگذارید: این باکلاس‌بازی‌های بعضی سازمان‌ها را دیده‌اید؟ “کارکنان فلان سازمان یک ماه حقوق‌شان را به‌صورت نمادین به بنیاد X کمک کردند.”

4- از آن‌‌ها بخواهید در زمان ناهار در یک جلسه‌ی کاری شرکت کنند و غذا هم به آن‌ها ندهید!

5- از آن‌ها بخواهید خودشان را ارزیابی کنند.

6- از آن‌ها بخواهید هم‌کاران هم‌سطح خودشان را ارزیابی کنند.

7- اطلاعات شخصی را در راستای هدف “تیم‌سازی” شما افشا کنند: مثلا “بگو ببینم در مورد فلانی چه احساسی داری؟” تنها صحبت کردن در مورد عمل‌کردها مجاز است.

8- از آن‌ها بخواهید وقتی از مسیر درست منحرف شدید، به شما اخطار بدهند: در واقع شما نباید از زیردستان‌تان بخواهید عمل‌کرد شما را پایش کنند. مثلا وقتی در یک جلسه که حسابی عصبانی شده‌اید و نمی‌فهمید چه می‌گویید به شما یادآوری کنند که عقب‌نشینی کنید.

9- از آن‌ها بخواهید کاری را که خودتان حاضر نیستید انجام دهید را انجام دهند.

منبع

(عکس از این‌جا)

پ.ن. با دو مورد 5 و 6 مشكل دارم! بقيه عالي است.


7 پاسخ به “9 چیزی که به‌عنوان رئیس نباید از زیردستان‌تان بخواهید”

 1. راست‌ش نفهميدم چه ربطي به اين مطلب داشت؛ ولي گوش دادم و خوش‌م اومد. ممنون. 🙂

 2. بزرگترين اشتباهي كه ما آدمها در رابطه هامون انجام ميدهيم:
  “نيمه مي شنويم،
  يك چهارم مي فهميم،
  هيچي فكر نمي كنيم،
  و دو برابر واكنش نشان ميدهيم.”

 3. مورد شماره 5 را من هم علتش را نمی دانم. اما در مورد شماره 6 یک مقاله در دنیای اقتصاد خوانده بودم که مثلا بازخورد 360 درجه یک کارمندی خیلی بد بود عملکردش عالی بود وقتی بازخوردش خوب شد عملکرد دپارتمانش کلی افت کرد و خلاصه مقاله در مورد این موضوع بود. البته در آن مطالعه موردی آخر داستان فیلم هندی شد و همه چی خوب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.