سؤالاتی كه بايد از مصاحبه‌كننده‌ي شغلي پرسيد!


در مورد اين‌كه چگونه در مصاحبه‌‌هاي شغلي شركت كنيم، قبلا مطالبي نوشته و ترجمه‌ كرده‌ام. يكي از بخش‌هاي معمولا ثابت تمام مصاحبه‌ها زماني است كه در آخر مصاحبه به ما براي بيان نكات تكميلي يا پرسيدن سؤالات‌مان داده مي‌شود. معمولا ما در اين بخش تلاش مي‌كنيم كه خودمان را بيش‌تر و به‌تر پرزنت كنيم يا در مورد حقوق و دستمزدمان چانه بزنيم! اما پيشنهاد شده در اين بخش سؤالاتي پرسيده شوند كه باعث شود مصاحبه‌گر متوجه‌ اطلاعات و علاقه‌ي ما به سازمان آن‌ها شود. بياييد اين سؤالات كليدي را با هم مرور كنيم:

1- چرا فلان کار را کردید؟ قبلا در مورد سازمان آن‌قدر خوب تحقيق كرده باشيد كه بتوانيد در مورد برخي اقدامات كلان سازمان سؤال بپرسيد. مثلا: من جايي رفته بودم مصاحبه‌ از آن‌ها در مورد پروژه‌‌ي بسيار بزرگي كه يك شركت زيرمجموعه‌شان گرفته بود سؤال كردم، آن‌ها هم تعجب كردند و متعاقب‌ش كلي بحث جالب پيش آمد!

2- شما خودتان چه تجربه‌اي در اين سازمان داشتيد؟ چه چيزي در كار كردن براي اين سازمان شما را خشنود كرده است؟ اين سؤال باعث ايجاد صميميت مي‌شود. ديدم كه مي‌گويم!

3- من در محل كار قبلي‌ام فلان تجربه را داشته‌ام / بهمان مفهوم يا ابزار را ياد گرفته‌ام يا چيزي شبيه به اين‌ها. دوست داريد براي شما هم تعريف‌ش كنم؟

4- كار من اين‌جا چيست؟ قرار است روي چه نوع پروژه‌هايي كار كنم؟ مي‌توانيد براي من مثال‌هايي بزنيد؟

5- اين موقعيت شغلي چگونه ايجاد شده است؟ آيا سازمان در حال توسعه و بزرگ شدن است؟ يا متصدي اين شغل سازمان را ترك كرده است؟ 

6- آينده‌ي اين سازمان چگونه است؟ دو سال آينده اين سازمان قرار است كجا باشد؟ چه محصولي به بازار بدهد؟ به چه حوزه‌هاي جديدي وارد شود؟ و مانند اين‌ها.

7- فرهنگ سازماني شما چطوري است؟ سبك مديريتي‌ شما چگونه است؟ فكر مي‌كنيد چرا سازمان شما را بايد انتخاب كنم و نه رقيب‌تان را؟ بايدها و نبايدهاي سازمان چيستند؟ مديران سازمان چه انتظاراتي از كاركنان دارند؟ و چيزهايي شبيه اين‌ها.

7- معيار انتخاب مصاحبه‌‌گر چيست؟ كانديداي ايده‌آل از نظر شما چه ويژگي‌هاي دارد؟ فرض كنيد دو كانديدا داريم با سطح دانش و مهارت و تجربه‌ي يكسان. بر چه اساسي يكي را انتخاب مي‌كنيد؟

8- من بعد از مصاحبه بايد چه كار كنم؟ لازم است خودم نتيجه را پي‌‌گيري كنم يا به من خبر مي‌دهيد؟

من خودم براساس تجربه‌اي كه در مصاحبه‌هاي سال قبل‌م داشتم يك سؤال را اضافه مي‌كنم:

9- قوانين و مقررات سازماني شما براي تازه‌واردان چگونه است؟ من اين اشتباه را كردم كه در زمان مصاحبه در اين باره نپرسيدم! بعدا موقعي كه سازمان به من گفت كه تأييد شده‌ام و بايد تصميم نهايي را بگيرم، به من فهرستي از شرايط را گفتند كه واقعا به‌معني واقعي كلمه “هنگ” كردم! مثلا اين‌كه در دوره‌ي آزمايشي مرخصي ندارم و از بیمه و مزايا و … محروم‌ام و … اين شرايط باعث شدند در نهايت من به آن سازمان نروم. ولي اين درس را گرفتم كه از اين به‌بعد در زمان مصاحبه حتما در مورد اين شرايط سؤال بپرسم.

منابع: اين‌جا و اين‌جا


4 پاسخ به “سؤالاتی كه بايد از مصاحبه‌كننده‌ي شغلي پرسيد!”

 1. عالی بود
  یک سئوال خیلی مهم دیگه شفاف کردن حقوق است!
  من بنا به تجربیا قبلی هرگز بدون اینکه کاملاً در مورد حقوق و دست مزد توجیه نشده باشم، مصاحبه رو ترک نمیکنم.
  اگر هم از کسی مصاحبه کنم، دوست دارم متقاضی از من در مورد حقوق و مزایا سئوال کنه! ان نشون میده که اولاً متقاضی اینقدر اعتماد به نفس داره که بپرسه برای شرکت چقدر ارزش داره، ضمن اینکه برای کار خودش اهمیت قائله.

 2. نه. اين‌طور نيست. اين‌ها سؤالاتي هستند كه در آينده مسلما براي فردي كه وارد يك سازمان جديد مي‌شود مطرح خواهند شد.اتفاقا براي كسي كه تجربه‌ ندارد پرسيدن اين سؤالات واجب‌ترند. چون باعث مي‌شوند بدون هيچ‌گونه آگاهي وارد سازمان نشود و بداند قرار است چه رفتاري با او شود و بداند كه سازمان به كجا دارد مي‌رود. هم‌چنين فرد به اين شكل متوجه مي‌شود از او به‌عنوان عضوي از سازمان چه انتظاراتي مي‌رود و آينده‌اش در سازمان چه خواهد بود.

 3. سلام
  فکر کنم بجز دو سه تا سوالش بقیش برای فردی است که سابقه کار دارد، اگر نظرم اشنباه است ممنون میشم توضیح دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.