داستان گزاره‌ها


ـ گزاره‌ها دفترچه‌ي يادداشت‌ آن‌لاين يک جوانِ سابق (!) ۳۰ و اندی ساله است که علي نعمتي شهاب نام دارد. جوانی که بعد از خواندن مهندسی، پاسخ سؤال‌های بی‌پایان‌ش در زمینه‌ی بنیادهای زندگی را در رشته‌ی مدیریت کشف کرد!

ـ فلسفه‌ی وجودی زندگی من “ساختن زندگی به‌تر برای خودم و همه‌ی انسان‌ها” است و در نتیجه در زندگی شخصی و شغلی، به‌دنبال کشف دنیا، رؤیابینی و رؤیاسازی برای خودم و دیگران هستم. برای رسیدن به رؤیاها باید بر موانع و مشکلات غلبه کرد و در رقابت با دیگر کسب و کارها و افراد، برنده شد! در دنیای حرفه‌ای‌ها برای برنده شدن، نیازمند “شایستگی” هستیم و شایستگی که به‌مرحله‌ی اجرا درمی‌آید را می‌توانیم “قابلیت” بنامیم. علاقه‌ی اصلی من، کمک به کشف و توسعه‌ی قابلیت‌‌های استراتژیک برای سازمان‌ها، کسب‌وکارها و افراد برای برنده شدن در میدان واقعی رقابت است.

ـ گزاره‌ها براساس همین فلسفه‌ی وجودی، بیش از یک دهه‌ی پیش به‌عنوان یک دفترچه‌ی یادداشت شخصی با هدف یادگیری و یاد دادن آغاز به‌کار کرد. هدف از راه‌اندازی «گزاره‌ها» این بوده که دانش و تجربیات‌ و مطالعات‌م در حوزه‌های مشاوره‌ی مدیریت، تحلیل و توسعه‌ی کسب‌وکار و موضوعات وابسته از جمله مدیریت آی‌تی و در اختیار جامعه‌ی بزرگ مخاطبان‌م بگذارم.  امروز گزاره‌ها بعد از سال‌ها تلاش بی‌وقفه و با انتشار بیش از ۲۰۰۰ پست، به‌عنوان هدیه‌ی کوچکی از سوی من به شما دوست عزیز همراه تقدیم می‌شود. گزاره‌ها به‌دنبال آن است که نشان دهد مباحث مدیریت، چیزی جدا از تجربیات زندگی روزمره‌ی ما نیستند و در واقع فقط شامل ساختن مدل‌ها و الگوهای عام ولی کاربردی از تجربیات موفقیت مدیران و انسان‌های برجسته هستند. بنابراین من عمیقا معتقدم مدیریت، علم و هنری است برگرفته از به‌ترین روش‌های زندگی، کار و اداره‌ی سازمان‌ها و و برای همین گزاره‌ها با شعار “مدیریت و کار حرفه‌ای به‌روایت زندگی” می‌کوشد تا از دو زاویه‌ی دید متفاوت، به خوانندگان‌اش کمک کند تا از مهارت‌های مدیریتی در عمل بهره بگیرند:

  • آموزش مباحث مدیریت و مهارت‌های کار حرفه‌ای با تحلیل رفتار و گفتار و عملکرد (هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران، مدیران برجسته و …)؛
  • طرح مفاهیم و مهارت‌های مدیریت و کار حرفه‌ای به‌زبان ساده و کاربردی همراه با ابزارهای مورد نیاز برای به‌کارگیری آن‌ها جهت مدیریت به‌تر کسب و کار، زندگی و شغل‌مان.

البته در گزاره‌ها سرک‌هايي هم مي‌کشم به دنياي جذاب گزاره‌ها، سينما، ادبیات و سایر خواندنی‌ها و دیدنی‌ها. سرانجام اين‌که هر از گاهي هم تجربیات و احساسات شخصی نويسنده‌ي اين وبلاگ را اين‌جا خواهید خواند.

ـ من علاوه بر گزاره‌ها، در فضاهای دیگری نیز دستی بر آتش نوشتن و ترجمه دارم. تاکنون از من سه عنوان کتاب ترجمه به چاپ رسیده است. من هم‌چنین به‌عنوان عضو شوراي سردبيري، دبير سرويس، نويسنده و مترجم با رسانه‌های مختلف آن‌لاین و چاپی معتبر کشور همکاری دارم. تاکنون بيش از 150 مقاله‌ و یادداشت تأليفي و ترجمه در حوزه‌ي مديريت کسب و کار و مهارت‌هاي مدیریتی و کار حرفه‌اي در رسانه‌های معتبر كشور (از جمله: تدبير، روزنامه‌ی کسب و کار، تحليل‌گران عصر اطلاعات، روزنامه‌ي دنياي اقتصاد، وب‌سايت اقتصاد آن‌لاين، پنجره‌ي خلاقيت، ضميمه‌ي چوب‌خط روزنامه‌ي همشهري، همشهري تندرستي) به قلم من منتشر شده است.

ـ در کنار علاقه‌ به رشته‌ي تحصيلي‌ام يعني مديريت و زمينه‌هاي تخصص‌ام يعني تحلیل کسب‌وکار و سیستم، استراتژی و و تجاری‌سازی و توانمندسازی در زمینه‌ی مهارت‌های مدیریتی و کار حرفه‌ای، به حوزه‌های دیگری چون: رسانه، فناوری دیجیتال، هنر (به‌ویژه سينما و موسیقی) و ادبيات (به‌ویژه رمان و شعر) و البته علوم اقتصاد و جامعه‌شناسی علاقه‌مندم.

ـ هم‌چنان تنها (!) و ساکن تهران.