گيک اند پوک ـ نابغه‌ي کميک‌هاي آي‌تي


طنز و کاريکاتور، خيلي وقت‌ها به‌ترين زبان براي بيان موضوعاتي هستند که اگر جدي گفته شوند؛ نه تنها تأثيري ندارند، بلکه ممکن است جنجال و دعوا و دل‌خوري پيش بيايد. طنز چون اساس‌اش بر تلنگر زدن بر آدم‌ها در عين جدي نبودن است، به‌ترين سلاح براي مبارزه با کژي‌ها و زشتي‌ها در هر حوزه‌اي زندگي بشر است.

مدت‌ها است قصد دارم که به بهانه‌اي وبلاگ Geek and Poke را معرفي کنم. گيک اند پوک، کاريکاتوريستي است که کاملا بر روي صنعت آي‌تي و حاشيه‌هاي‌اش ـ به‌ويژه آن‌چه در پروژه‌‌هاي برنامه‌نويسي و مشاوره مي‌گذرد ـ متمرکز است. هر کاريکاتور جديد گيک اند پوک به باور من، کشف جديدي در زمينه‌ي اشکالات کارهايي است که ما فعالان صنعت آي‌تي انجام مي‌دهيم و بسياري‌شان را هم خودمان مي‌دانيم و به روي مبارک نمي‌آوريم! شايد اين طوري با افشاي اين اشکالات، ما ديگر مجبور شويم که آن‌ها را برطرف کنيم.

نکته‌ي جالب در مورد کارهاي گيک اند پوک، شباهت عجيب آن‌ها به فضاي کاري ما ايراني‌ها است، و اين‌که اين اشکالات در فضاي کاري حرفه‌اي و بسيار پيش‌رفته‌تر غرب نسبت به ايران وجود دارند؛ آدم را اميدوار مي‌کند که خيلي هم در اين حوزه‌ها عقب نيستيم (خودتحويل‌گيري از نوع ايراني) و شايد اگر بخواهيم، بتوانيم در حوزه‌هايي خاص در کار توسعه‌ي سيستم و مشاوره محصولات قابل قبولي در سطح جهاني نيز عرضه کنيم (حالا اگر آخرش معلوم نشود که خود اين کاريکاتوريست ايراني است!) چيز ديگري هم در کارهاي اين کاريکاتوريست براي من جالب است و آن، تسلط او به واژه‌هاي کليدي و اصطلاحات دنياي فناوري اطلاعات است.

بهانه‌ي معرفي گيک اند پوک، کاريکاتور امروزش بود و به‌ويژه، نتيجه‌گيري اخلاقي‌اش. ببينيد و از آن جمله‌‌ي آخرش لذت ببريد که وصف حال نه فقط ما آي‌تي کاران که کل کشور ما است: The Fools With The Tools Make The Rules!


2 پاسخ به “گيک اند پوک ـ نابغه‌ي کميک‌هاي آي‌تي”

  1. اما جالبه كه در همه دنيا انگار برنامه نويسان و توسعه دهندگان آي تي بهانه ها و جملات يكساني دارند، بعضيهاش اونقدر شبيه حرفهايي كه هر روز سر كار آدم ميشنوه واقعا تعجب ميكنه 🙂 اما دركل سري بينظيريه 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.