تعريف دقيق نقش ره‌بري سازمان به روايت پپ گوارديولا


درس‌هاي بارساي گوارديولا تمام شدني نيست و اين نشان از پويايي بالاي اين تيم دارد. قبلا هم درباره‌ي درس‌هاي مکتب فوتبال بارسلونا و به‌ويژه بارساي پپ گوارديولا نوشته‌ام. و اين هم يک درس جديد:

مصاحبه‌ي سايت گل را با ژاوي هرناندز در مورد ال کلاسيکوهايي که در آن‌ها حضور داشته مي‌خواندم که يک جاي‌اش اين سؤال و جواب نوشته شده بود:

بهترین نصیحت تو پیش از کلاسیکو؟ حرف گواردیولا: «از بازی خود لذت ببرید اما فلسفه‌مان را فراموش نکنید».

تا به حال فکر کرده‌ايد که اصلي‌ترين نقش يک ره‌بر سازماني چيست؟ تعيين چارچوب و جهت‌گيري‌هاي حرکت زيردستان‌اش در راستاي رسيدن به اهداف سازمان. اما تعريف ره‌بري يک بخش دوم هم دارد: اين‌که ره‌بر بايد کاري بکند که آدم‌ها با ميل و رغبت دروني آن کارهايي که بايد را انجام بدهند. و اين‌جا است که زيبايي نصيحت گوارديولا بيش از پيش معلوم مي‌شود:

 1. فلسفه‌ي فوتبال بارساي گوارديولا، فوتبال تهاجمي و زيبا با حفظ توپ بسيار زياد و حملات برق‌آسا است (يعني استراتژي سازمان!)
 2. در اين چهارچوب هر بازي‌کني آزاد است که بدون بهم زدن نظم تيمي از فوتبال‌اش و توانا بودن‌اش لذت ببرد و اين دو در کنار يکديگر موجب مي‌شوند که بازي‌کنان (کارکنان سازمان) با ميل و رغبت دروني براي تحقق هدف سازمان (پيروزي!) در چارچوب استراتژي سازمان حداکثر تلاش خود را انجام دهند!

هميشه گفته مي‌شود که اين تيم، فراتر از يک تيم فوتبال ساده است و يک فلسفه‌ي فوتبال کامل (Total Football که مکتب فوتبال هلند جادويي دهه‌ي 70 و يوهان کرويف است) را عرضه مي‌کند؛ اما اين روزها بايد اين تيم را به‌عنوان يک کلاس درس مديريت و ره‌بري هم در نظر گرفت! باز هم از اين بارساي جادويي و درس‌هاي‌اش خواهم نوشت.

در آستانه‌ي ال‌کلاسيکو (که فردا شب است) براي تيم محبوب‌ام بارسلوناي کاتالونيا آرزوي موفقيتي در حد همان نتيجه‌ي 6-2 معروف برنابئو و فراتر از آن را دارم!


10 پاسخ به “تعريف دقيق نقش ره‌بري سازمان به روايت پپ گوارديولا”

 1. علي نعمتي شهاب :

  مهدي جان شما خودت اوستايي خوب در مورد مورينيوتون بنويس! من در مورد آدمي که ازش متنفرم چي بنويسم؟ اگر مي‌‌خواي در حد يک ره‌بر توتاليتر مي‌تونم از مورينيو تعريف کنم!

  باش سعی می کنم بنویسم البته بعد از بازی امشب! توتاليتر رو هم خوب امومدی 🙂

 2. مهدي جان شما خودت اوستايي خوب در مورد مورينيوتون بنويس! من در مورد آدمي که ازش متنفرم چي بنويسم؟ اگر مي‌‌خواي در حد يک ره‌بر توتاليتر مي‌تونم از مورينيو تعريف کنم!

 3. از اين همه مطالب زيبا واقعا لذت ميبرم و چقدر جالي وبلاگ نويسان از زواياي مختلف ال كلاسيكو رو به نمايش دراوردن
  خيلي جالب بود مرسي

 4. ببین دوست عزیر بهتر بود برای تجربه موفق رهبری از مورینو یاد می کردی! یعنی شما فکر می کنی گواردیولا در تیم غیر از بارسا هم موفق می شود؟

 5. این بارسا جدی جدی چه می کنه! آقا انقدر در مورد خصوصیت های این تیم نوشتی که من مجذوب شدم و طرفدار بارسا!!! منی که اصلا فوتبال نگاه نمی کنم الان دیگه پیگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.