لينک‌هاي هفته (18)


ضمن تسليت ايام سوگواري سيد الشهدا امام حسين (ع)، برويم سر کار خودمون! فقط چند تا توضيح:

  1. از اين هفته لينک‌هايي که به نظرم بايد حتما و تحت هر شرايطي خوانده بشوند را با رنگ قرمز از ساير لينک‌ها متمايز مي‌کنم.
  2. پيام هدايت يکي از خوانندگان خوب و محترم اين وبلاگ هم از اين هفته به جمع‌ مديريتي‌نويس‌هاي وب پيوست. ضمن تبريک به پيام، اميدوارم که زود به زود بنويسه!
  3. امير مهراني اين هفته به رکورد 1000 مشترک ثابت در فيد وبلاگ‌اش رسيد. به امير هم تبريک مي‌گويم و اميدوارم يک روزي خودم هم به همچين جايي برسم!

اين هم شما و لينک‌هاي منتخب اين هفته:

اين مجموعه پست‌ها در حکم يک دفترچه‌ي يادداشت مطالب مهم براي من هستند. اگر لينک اخبار را هم مي‌گذارم، براي اين است که به نظرم برخي اخبار حداقل تيترشان بايد توسط کساني که در حوزه مشاور‌ه‌ي مديريت و آي‌تي فعال هستند، ديده شوند. بنابراين اگر تعداد لينک‌ها زياد هستند، اولا ببخشيد و ثانيا اين‌که حداقل به تيترها نگاهي بياندازيد؛ ضرر نمي‌کنيد!

با اين توضيح لينک‌هاي هفته را در قالب دسته‌بندي موضوعي مرور مي‌کنيم:

مديريت:

بستر پیشرفت شما کجاست؟ (آيا کارتان را بستر پيشرفت مي‌دانيد؟) و سیگنال در مقابل نویز (از امير مهراني)

گام نخست اجرای مدیریت پروژه در سازمان (جمع‌آوري اطلاعات، اولين گام مديريت پروژه است) و اهداف هوشمند (کاربرد مدل SMART در تحليل فرايند) (از مهدي عرب عامري)

قانون، محدودیت نیست (بخش اول) (نوشته‌ي آقاي مجيد آواژ در مورد لزوم محدوديت اينترنت در شرکت‌هاي آي‌تي. من با نظر ايشان مخالفم و مي‌توانيد در اين مورد کامنت من و پاسخ متين و سنجيده‌‌ي ايشان را پاي همين پست مشاهده کنيد.)

گزارشي درباره‌ي مديريت منابع انساني در گوگل (اين گزارش به دغدغه‌هاي مديريت منابع انساني در گوگل پرداخته. کسي حوصله داشت ترجمه‌اش کند. سه تا نکته‌ي بسيار مهم‌اش اين‌ها هستند: 1. گوگل الگوريتمي را براي تعيين ريسک شرکت توسط تک تک 20000 کارمندش در قالب برنام‌اي به نام Googlegeist توسعه داده. 2. در گوگل روي ايجاد سيستم تصميم‌گيري که در آن اشتباهات شناختي يا همون Cognitive Biases خودمون حذف شده باشند!!! 3. در گوگل همه چيز بايد از نو ابداع شود؛ حتي در حوزه‌ي منابع انساني. اين‌که يک طرح منابع انساني مثلا در GE يا IBM به خوبي کار کرده دليل نمي‌شود که در گوگل هم به کار گرفته شود!)

تأسیس سایت “دفتر ارتباط با دانشگاه” (براي اطلاع‌رساني و ترويج فعاليت‌هاي آکادميک بازاريابي )

10 عامل مهم شکست نوآوری

مدیریت ریسک راه حلی جهت غلبه بر رکود اقتصادی

فناوري اطلاعات:

مایکروسافت تبلت های جدید خودش را برای رقابت با آی پد معرفی می کند (کلا کپي پيست‌کار خوبي است اين مايکروسافت!) (مهرداد نايب)

خروجی کارآ در Agile (تفاوت روش Agile با متدولوژي‌هاي موجود توسعه‌ي نرم‌افزار)

فعالیت گروهی برای گسترش کتاب الکترونیک فارسی (پيشنهاد قابل تأمل دکتر مزيدي عزيز براي گسترش محتواي فارسي)

برتری آماری اندروید بر آیفون، در میدان گوشی‌های همراه و نقشه روابط فیس‌بوکی (از يک پزشک؛ دکتر علي رضا مجيدي عزيز)

گزارش صریح مرکز پژوهش‌های مجلس چالش‌های اصلی صنعت نرم‌افزار ایران

تحقیقی درباره گرایش‌های مختلف وبلاگ‌های ایرانی (گزارش‌ مربوطه را در قالب فايل PDF از اين‌جا دريافت کنيد.)

جدول میزان تحقق برنامه چهارم در فناوری اطلاعات

نتيجه‌ي نظرسنجي والت: آيا کارکنان بايد براساس اظهارنظرهاي‌شان در فيس‌بوک اخراج شوند!؟

روزانه ۳۰۰.۰۰۰ گوشی آندروید فعال می‌شود! (دم گوگل گرم!)

10 موضوع مورد علاقه کاربران توئیتر در سال 2010

دانلود اولين كتاب گوگل: 20 نكته‌اي كه در مورد وب و مرورگرها ياد گرفتم (فارسي) | مجله اينترنتي گوياآي‌تي

افشای پیشنهاد 15 میلیارد دلاری مایکروسافت برای خرید فیس‌بوک (دم مارک زوکربرگ گرم که نفروخت!)

بیشترین کلمه بکار رفته در ویکی لیکس

اقتصاد:

دوستان لطفن کمی هوای تازه یا چه‌گونه در 12 ساعت یک منتقد رادیکال شده و باعث کسالت و خواب‌آلودگی بقیه شویم؟ (مطلب بسيار بسيار عالي حامد قدوسي عزيز در نقد ناقدان هوچي‌گر چپ‌گراي حوزه‌ي اقتصاد) و پست مکمل آن پاسخ‌هایی به یک منتقد رادیکال: کشاورزی آمریکایی یا دهقان هندی؟ (اگر به اقتصاد علاقه داريد هر دو تا را بخوانيد حتما)

درسهای اقتصادی آلودگی هوای تهران (علي دادپي)

مروری بر گزارش 2010 موسسه فریزر آزادی اقتصادی در جهان کمتر شده است

9 اصل علم اقتصاد

۲۸ ماه است که نرخ رشد اقتصادی کشور اعلام نشده است (فاجعه!!!)

جامعه‌شناسي، روان‌شناسي و کار حرفه‌اي:

یک روانشناس از منطق اقتصادی می‌گوید: چرا شاد بودن همیشه خوب نیست؟ (“اگر احساس خوب داشتن اولویت اصلی نباشد، اولویت اصلی چیست؟ به نظر من، آرامش داشتن. منظور من از آرامش هیچ چیز فراطبیعی نیست. منظورم نادیده گرفتن خودآگاه برای رسیدن به شور و آرامش نیست؛ موادمخدر هم اثر مشابهی ایجاد می‌کند. منظور من از آرامش وضعیتی است که شما در کنترل کامل ذهن و زندگی‌تان هستید، از اراده آزادتان در سازگارترین شکل ممکن استفاده می‌کنید؛ و در عین حال، نسبت به اموری که اداره شان از دست شما خارج است بی‌تفاوت هستید.”)

چرا موفق نیستم؟

مدیریت باهوش‌ترین‌‌ها (رونوشت به مديران من! :دي)

كارآفريني کار آفرینی ، روانشناسی موفقیت (کارآفرينان با ساير انسان‌ها فرقي ندارند؛ فقط درک نمي‌کنند که چرا مي‌شود شکست خورد!!!)

کیفیت زندگی در جزئیات کوچک نهفته است

مهارت‌هاي مديريتي اصول کنار آمدن با کارهای خصمانه (“بسیاری از مشاجرات تنها به این دلیل روی مي‌دهند که یکی از دو طرف مجادله یا هر دو، از جملات تحریک کننده استفاده مي‌کنند. معمولا مشاجراتی که به این شیوه روی مي‌دهند، برای روابط بسیار مضر هستند. یاد گرفتن کلماتی که مي‌توانند منجر به دعوا شوند و جایگزین کردن آنها با کلمات دیگر، کار چندان دشواری نیست.”)

چرا باید مدیران درد را احساس کنند؟ (“هرچه بیشتر تلاش کنم تا دیگران را تحت تاثیر قرار بدهم به همان‌ اندازه کمتر خود را باور مي‌کنم و هیچ دوره آموزشی ارتباطات برای بهبود‌اين شرایط به من کمک نخواهد کرد مگر در صورتی که قادر باشم درد هیچ گاه به ‌اندازه کافی خوب نبودن را احساس کنم و قبول کنم تنها راهی که ما بتوانیم به سمت جلو حرکت کنیم، از زندگی لذت ببریم و با جرات رهبری کنیم ‌اين است که جلوی احساسات خودمان را نگیریم و آنها را کاملا تجربه کنیم تا بتوانیم تبدیل به یک انسان کاملا بالغ و به کمال رسیده شویم.”)

10 شغل افسرده‌کننده در آمريکا

قسمت‌هاي قبل:

براي ديدن لينک‌هاي کليه‌ي قسمت‌هاي قبل، مي‌توانيد به اين‌جا مراجعه بفرماييد.

پ.ن. 1. لطفا اگر وبلاگي، پستي يا مطلبي را من نديده بودم يا نمي‌شناسم، کامنت بگذاريد و معرفي بفرماييد براي يادگيري بيش‌تر.

پ.ن.2. اگر دوست داشتيد توئيتر گزاره‌ها را براي ديدن ايده‌ها و حال و احوال روزانه‌ي من و گودر گزاره‌ها را براي ديدن متن کامل اين مطالب و ساير مقالات و اخبار مربوط به مديريت، مشاوره، فناوري اطلاعات و البته اقتصاد، روان‌شناسي و جامعه‌شناسي (و گاهي هم که خيلي هيجان‌زده مي‌شوم، علم!) دنبال کنيد.


2 پاسخ به “لينک‌هاي هفته (18)”

  1. خیلی از لینک هایی که توی بخش مدیریت فناوری اطلاعات معرفی کرده بودی لذت بردم. مخصوصاً مقاله ای که در مورد نقشه وبلاگ های فارسی بود.
    این بخش لینک های هفته تو تقریباً داره تبدیل میشه با “بالاترین مدیریت” . ممنون به خاطر زحماتی که متقبل میشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.