10 واژه‌اي که نبايد در رزومه‌تان بنويسيد


اغلب اوقات تکرار زياد هر چيزي باعث از بين رفتن تأثير آن در عمل مي‌شود. کليشه‌ها مثال بسيار روشني از اين موضوع هستند. رزومه نوشتن هم از اين امر مستثنا نيست و به‌تر است برخي واژه‌ها را که همه در رزومه‌هاي‌شان از آن‌ها استفاده مي‌کنند را از رزومه‌مان حذف کنيم. چرا؟ براي اين‌که خودمان را در انجام کار متفاوت از ديگران نشان دهيم و نه خودمان را! حواس‌مان باشد براي کارفرماي احتمالي اين‌که چه کاري مي‌توانيم انجام دهيم مهم است؛ نه اين‌که چه کسي هستيم!

بنابراين لطفا 10 واژه‌ي زير را که طبق تحليل‌هاي LinkedIn در رزومه‌هاي ام‌سال بسيار تکرار شده‌اند، از رزومه‌تان حذف کنيد:

 1. تجربه‌ي گسترده
 2. نوآور و خلاق
 3. باانگيزه
 4. نتيجه‌گرا
 5. پويا
 6. ثبت‌کننده‌ي کليه‌ي سوابق
 7. داراي مهارت کار گروهي
 8. سريع
 9. داراي توانايي حل مسئله
 10. کارآفرين

منبع


5 پاسخ به “10 واژه‌اي که نبايد در رزومه‌تان بنويسيد”

 1. محمد جان جمله‌ي خودت درست جواب سؤال‌ات است. بله؛ براي کارفرما مهم است که شما چه تجربياتي داشتيد. البته خوب بايد به شرايط توجه کرد. شايد يک جوان تازه فارغ‌التحصيل يک جورهايي مجبور باشد که بيش‌تر مهارت‌هاي‌اش را بنويسد.

 2. آقای نعمتی من هم مثل صندوقک با چند تا از این موارد مشکل دارم. آیا باید برای همه چیز ثابت کرد که تجربه‌اش را داشته‌ایم؟ مثلاً کسی که تازه فارغ‌التحصیل است فقط باید سابقه‌ی تحصیلی‌اش را بنویسد؟ یعنی صرفاً بر اساس رشته و محل تحصیل و معدل باید استخدام شود؟ مثلاً بلد بودن برنامه‌نویسی با جاوا دقیقاً چه تفاوتی با مهارت کار گروهی دارد؟

 3. شما چطور تشخيص مي‌دهيد که مهارت کار تيمي داريد؟ بله. خيلي خوبه که انسان چنين مهارتي داشته باشه؛ ولي مسئله‌ي اساسي اينه که شما چطور در خودتون اين را تشخيص مي‌دهيد!؟

 4. مورد هفت رو دليلش رو نمي فهمم. به نظر من اين ميتونه مثبت باشه كه كسي داراي چنين توانايي باشه. و ذكرش در رزومه شايد به معناي اين باشه كه در كارهاي گروهي قبلا شركت داشته و موفق باوده‏ البته شايد بتوان بجاي آن همكاري در انجام پروژه‌هاي گروهي رو گذاشت كه بهتره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.