مقاله‌ي هفته (2) ـ چشم‌انداز فقط 10٪ اهميت دارد، برويد سر اجرا!


تاد دي. جيک (که اين‌جا اطلاعات محدودي در موردش هست!) در اين مقاله‌ي جالب به اين موضوع مي پردازد که اغلب ره‌بران سازماني عادت کرده‌اند که 90 درصد از انرژي و وقت‌شان را روي تدوين يک چشم‌انداز (Vision) عالي مي‌گذارند و اين در حالي است که شکست اصلي در درست اجرا نشدن اين چشم‌انداز رخ مي‌دهد؛ جايي که آدم‌ها نمي‌دانند چشم‌انداز اصلا چيست، چه کار بايد بکنند و يا به عبارت به‌تر چه کاري را بايد متفاوت از قبل انجام بدهند و از همه شايد مهم‌تر (!) در برابر اين کارها چه چيزي گيرشان مي‌آيد! بر همين اساس اين مقاله‌ي کوتاه به اصول ره‌بري اجرا مي‌پردازد:

 • ترويج تعهد به چشم‌انداز در سراسر سازمان
 • وارد کردن روش‌هاي جديد انجام کارها به سازمان و و تثبيت آن‌ها
 • تغيير فرهنگ و ارزش‌هاي بنيادين سازمان

جزييات‌اش را در مقاله‌ي آقاي جيک بخوانيد! اين مقاله در شماره‌ي زمستان 2001 نشريه‌ي Business Strategy Review متعلق به مدرسه‌ي مديريت لندن منتشر شده است.

پ.ن. از همه‌ي دوستان عزيزي که براي هم‌کاري در زمينه‌ي ايجاد يک وبلاگ گروهي مديريت اعلام آمادگي فرمودند تشکر مي‌کنم. از آن جايي که اين کار هر چه زودتر آغاز شود به‌تر است، خواهش مي‌کنم پيشنهادات‌تان را براي اسم وبلاگ بيان فرماييد. به صورت پيش‌فرض من قصد دارم اين وبلاگ را روي وردپرس دات کام ثبت کنم؛ اگر در اين زمينه هم نظري داريد خوش‌حال مي‌شوم.


4 پاسخ به “مقاله‌ي هفته (2) ـ چشم‌انداز فقط 10٪ اهميت دارد، برويد سر اجرا!”

 1. کاملاً با حرف های نادر موافقم. در همه وبلاگ های گروهی، به نوعی نظارت گروهی روی پست ها صورت میگیره تا هم مطابق با سیاست ها و کیفیت مورد نظر باشه و هم شاکله تعیین شده رو داشته باشه.
  یه نکته دیگه اینه که به نظر من با توجه به نوع مطالبی که بچه ها مینویسند بهتره طبقه بندی کلی داشته باشیم. مثل منابع انسانی، فایننس، پروژه، حسابداری، استراتژی و آموزش نرم افار ها و آموزش متدولوژی ها
  این قالب های آماده مثل جوملا یا دروپ آل روی دامنه ورد پرس سوار میشه؟ من با ورد پرس کار نکردم و اطلاعات زیادی ندارم. به نظرم دسترسی راحت و طبقه بندی مناسب مطالب خیلی میتونه در دراز مدت به کاربری وبلاگ اضافه کنه. به این شکل هم میشه خواننده دانمی داشت و هم خواننده های اتفاقی زیادی رو به سمت وبلاگ ( و یا شاید وبسایت ) هایت کرد
  من به ایده شما خیلی خوشبینم.

 2. ورد پرس کلا که برای این کار و این شرایط انتخاب خوبیه، تنها مسئله‌ای که می‌تونه باعث بشه بیشتر بهش فکر کنیم ماجرای فیلترهاس که ممکنه برای وردپرس دات کام مطابق سوابق قبلی یه کم ریسکش بالاتر باشه.
  به نظر من حتما باید روالی برای تایید مطالب در نظر گرفت. مثلا خیلی خوب می‌شه اگه فضایی اختصاصی برای اعضا وجود داشته باشه که اول مطالب برن اونجا و گروهی از اعضا یا همشون در موردش نظر بدن که باهاش موافق هستن یا نه یا مثلا نظری دارن که فکر می‌کنن بهتره بهش اعمال بشه (مثلا در مورد نگارشش). من با وردپرس کار نکردم و نمی‌دونم، ولی مثلا تو تکست‌پترن می‌شه بخش‌های مختلفی توی سایت ساخت و چنین فضاهایی رو پیاده‌سازی کرد.
  خوب می‌شه که به تدریج یه شیوه‌نامه هم برای کار تدوین کنیم. مثلا این‌که مطلب حتما باید ارجاع داشته باشن (مگر شرایط خاص) و ارجاع‌ها باید به چه ترتیبی باشن؛ این‌که کلمات کلیدی به چه صورتی باید مشخص بشن و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.