ايده‌ي يک وبلاگ گروهي مديريت ـ تکميلي


استقبالي که از پست ايده‌ي يک وبلاگ گروهي مديريت فراتر از انتظار من بود که از همه‌ي دوستاني که با کامنت گذاشتن در وبلاگ و گودر و هم‌چنين ارسال اي‌ميل يا به روش‌هاي ديگر نظرات‌شان را به من انتقال دادند، تشکر مي‌کنم.

با جمع‌بندي نظراتي که داده شده لازم است به چند نکته اشاره کنم. ايده‌ي من تنها ايجاد يک وبلاگ کوچولوي مشترک بود که پست‌هاي آن بخش‌هاي منتخبي از کتاب‌ها و مقالات فارسي و انگليسي در حوزه‌هاي مختلف علم مديريت باشند. براساس کامنت‌هاي داده شده لازم ديدم به اين نکته تأکيد کنم. اما در کامنت‌ها و اي‌ميل‌هايي که دريافت کردم ديدم خيلي‌ از دوستان به ايجاد يک فوروم يا سايت مديريتي فکر مي‌کنند. ايده‌اي که اگر چه جذاب به نظر مي‌رسد؛ اما با توجه به اين‌که تجربيات قبلي در اين زمينه از نظر من شکست خورده محسوب مي‌شوند، چندان عملي نيست.

چرا تجربيات قبلي شکست خورده‌اند؟ بايد ديد هدف اصلي اين فوروم‌ها چه بوده است. شايد دو هدف اصلي بتوان براي آن‌ها در نظر گرفت: اشتراک دانش و توليد محتوا. از منظر هدف اول، اين فوروم‌ها بسيار هم موفق هستند؛ به‌ويژه در امر شريف کپي پيست! (بسياري از مطالب من بدون اجازه و بدون حتا دادن رفرنس در اين به اصطلاح فوروم‌هاي علمي کپي و پيست شده‌اند.) فوروم‌ها دنيايي پيچيده و تو در تو ايجاد مي‌کنند که در حوزه‌ي علم مديريت، از نظر من اثربخشي چنداني ندارد. بنابراين من از ايده‌ي يک فوروم مديريتي استقبال نمي‌کنم.

اما اگر قرار باشد با مشارکت عده‌اي يک کار جدي انجام شود، پيشنهاد من چيست؟ چند وقت پيش حامد در چاي داغ‌اش درباره‌ي گروهي از دانش‌جويان دانشکده‌ي مديريت و اقتصاد شريف نوشت که قصد دارند يک ويکي اقتصادي فارسي راه بياندازند (اين‌جا.) من از همان زمان اين ايده در ذهن‌ام شکل گرفته که بايد در حوزه‌ي مديريت هم چنين کاري انجام شود؛ جايي که فقر مطلب استاندارد بسيار زياد است. اگر ويکي‌پدياي فارسي را در نظر بگيريم، اشکالات بسيار زياد و عجيب و غريبي در حوزه‌ي مديريت آن به چشم مي‌خورد:

 1. به شدت ناقص است.
 2. برخلاف ويکي‌پدياي انگليسي، اصلا رده‌بندي متمرکز مقالات در حوزه‌ي مديريت ندارد.
 3. کيفيت مطالب نوشته شده بسيار پايين است (چرا که خيلي از اين مطالب يک جمع‌آوري مطلب ساده يا بدتر از آن کپي پيست از مطالب ديگران است.)
 4. جاي تأسف است که بسياري از اين مقالات با انگيزه‌ي تبليغ فعاليت‌هاي شرکت‌هاي فعال در زمينه‌ي مشاوره نوشته‌ شده‌اند (که حالا بماند اغلب اين شرکت‌ها هم جزو شرکت‌هاي شناخته شده و مطرح بازار هم نيستند و همين قضيه را پيچيده‌تر مي‌کند.)

بر همين اساس پيشنهاد من تشکيل يک تيم مجازي براي کار بر روي بخش مديريتي ويکي‌‌پدياي فارسي يا راه‌اندازي يک ويکي جداگانه است. اين ويکي به شکل کامل مبتني بر مشارکت داوطلبانه‌ي اعضا خواهد بود و براي هر موضوع خاص داراي يک يا چند سرويراستار است که مطالب نوشته شده را پيش از انتشار نهايي کنترل کيفي، ويرايش و تأييد خواهند کرد. هدف از اين ويکي توليد محتوا است. اين توليد محتوا مي‌تواند حتا در ساده‌ترين شکل‌اش تنها شامل ترجمه‌ي مدخل‌هاي متناظر ويکي‌پدياي انگليسي باشد و در حالت گسترده‌تر، تحقيق و نوشتن مقالات کوتاه از جنس ويکي را در بر بگيرد. اين، کاري است که هر چند بسيار دشوار است؛ اما ارزش افزوده‌ي بسيار زيادي مي‌تواند براي جامعه‌ي مديريت ايران به همراه داشته باشد.

هدف از اين پست ثبت اين ايده بود؛ تا ببينم نظر دوستان در اين مورد چيست. با توجه به اين‌که تشکيل تيمي که به صورت داوطلبانه حاضر باشد به توليد محتوا بپردازد در شرايط کنوني بيش‌تر به رؤيا شبيه است تا واقعيت؛ من هم‌جنان بر روي ايده‌ي اول‌ام تأکيد دارم: راه‌انداختن وبلاگي براي انتخاب بخش‌هايي منتخب از کتاب‌ها و مقالات مديريتي فارس يو انگليسي. اين يکي راحت‌تر و عملي‌تر است.

در مورد ويکي فارسي مديريت، اميدوارم کسي که توانايي تشکيل يک تيم حرفه‌اي و پشتيباني از آن را داشته باشد (از جمله مثلا دوستان انجمن بین‌المللی مدیران ایراني) اين‌جا را بخواند و در اين زمينه دست به کار شود. آرزويي هر چند دور و دراز و دست‌نيافتني!


5 پاسخ به “ايده‌ي يک وبلاگ گروهي مديريت ـ تکميلي”

 1. به نظر ِ من اگه مداخل مدیریتی رو توی ویکی پدیای حال حاضر ایجاد بشه یه مزیتی داره که خب معروف‌تره و دسترسی بهش سریع‌تر ولی از طرفی کنترل روی مطالب از حوزه‌ی اختیارات شما خارج میشه، دقیقاً همون چیزی که آقا ابراهیم گفتش.

  به نظرم یه ویکی ِ اختصاصی با wiki media ساخته بشه خیلی بهتره.

 2. ببخشید حرفمو درباره ویکی پدیای فارسی پس می گیرم. این هموطنان عزیز واقعا شورش رو دراوردند. یکی رفته تو مدخل مدیریت استراتژیک همه نوشته های قبلی رو پاک کرده بعد یک متن رو که معلوم نیست از کجا (چندجا!) کپی کرده اونجا پیست کرده بعد هم رفرنس مطالب رو داده : صفحه اول سایت خودش!

 3. به نظر من مطالب ویکی برای افراد غیرحرفه ای خوبه. درسته که ویکی پدیای فارسی در این حد هم مطلب نداره ولی حیفه ایده خوبتون را برای ویکی کنار بذارین. باز هم به نظر من اگه کسی بخواد کار ویکی بکنه ویکی پدیا یک بیس فوق العاده است که خیلی دردسرهای اولیه رو نداره و تازه خیلی هم مشهوره و همه اول می رن سراغ اون. ولی فعلا تا پیدا شدن یک گروه خیّر! بهتره اون رو به به بعد موکول کرد هرچند اگه هر کس ماهی یکی دو مطلب رو ویرایش کنه یا بهش اضافه کنه از این وضعیت در می آد. در مورد فوروم کاملاً درست می فرمائید. فوروم نیاز به یک تیم مدیریتی قوی و فنی و علمی و داوطلب داره که مشخصا بلندپروازیه. به هر حال آرزو عیب نیست!

 4. سلام:
  به نظر بنده همون وبلاگ بهتره! چون حداقل میدونیم داره “تولید محتوا” میشه نه “توزیع محتوا”! فکر کنم اینطوری جمع خودمونی تر و دوستانه تر میشه،کنترلش راحت تره، مطالب بعضاً غیر فنی توش نمیاد و……
  به نظرم از وبلاگ شروع بشه، اگر به امید خدا موفق شد، میشه گسترشش داد.

 5. سلام. به نظر من هر کار گروهی و حتی داوطلبانه ای انگیزه می خواهد. حالا به نظر من ایجاد انگیزه باعث میشه کار شروع بشه بعدش باید انگیزه به منفعت تبدیل بشود تا دنباله دار باشه. به نظر من برای دنباله دار کردن قضیه باید سرمایه باشه. تنها چیزی که نه دانشگاه ها، نه دولت و … تمایلی به افتادن در درد سرهاش ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.