معرفي ابزار (1): Mind Mapper


از اين به بعد هر از چند گاهي ابزارهاي به درد بخوري را که براي کار مشاوره به ذهنم مي‌رسد و استفاده مي‌کنم، معرفي خواهم کرد. اولين ابزار، نرم‌افزاري است براي کار جالبي به نام ترسيم نقشه‌هاي ذهني که امير مهراني کامل در موردش توضيح داده. به صورت خلاصه، نقشه‌ي ابزاري است سيستمي که به شما اجازه مي‌دهد به افکار و ايده‌هاي خود نظم بدهيد. نقشه‌ي ذهني حول يک ايده‌ي مرکزي شکل مي‌گيرد. مثال بارزش فرايند حل مسئله در حوزه‌ي مشاوره است. شما مسئله‌اي داريد که مي‌خواهيد حل‌اش کنيد؛ ايده‌ها يا سناريوهاي حل مسئله در اطراف اين ايده‌ي مرکزي قرار مي‌گيرند. يک کاربرد ديگرش در ثبت ايده‌ها در هنگام برگزاري جلسات توفان مغزي است. در هر حال ترسيم نقشه‌هاي ذهني براي نظم‌دهي به افکارتان و توليد ايده‌ي جديد بسيار مجرب است!

براي ترسيم نقشه‌هاي ذهني ابزارهاي مختلفي وجود دارد؛ از ابزارهاي آن‌لاين تا آف‌لاين. در سطح جهان و در ايران، شناخته شده‌ترين ابزار براي اين کار نرم‌افزار Mindjet Mind Manager است. مايند منيجر نرم‌افزار بسيار خوبي است؛ اما يک ايراد اساسي دارد و آن هم عدم پتشيباني از زبان فارسي است.

مدت‌ها دنبال راه‌حل اين مشکل مي‌گشتم تا اين‌که اين نرم‌افزار جايگزين را پيدا کردم. Mind Mapper حتا از مايند منيجر نرم‌افزار به‌تري است؛ کتابخانه‌ي بسيار کاملي از آيکون‌ها و نمودارهاي مربوطه داره. از نظر گرافيکي به‌تر از مايند منيجره. مي‌تونه خروجي به ورد و اکسل و پاورپوينت و … براتون درست کنه. مثلا يک کاربرد جالب‌اش اينه که شما در جلسه‌ي توفان فکري، ايده‌ها را ثبت کنيد و بعد بلافاصله خروجي پاورپوينت‌اش را بگيريد و براي همه پرزنت کنيد و باعث شويد دهان همه‌ي آن‌ها از تعجب باز شود! 🙂

نسخه‌ي کرک شده‌ي اين نرم‌افزار عالي را از اين‌جا با حجم حدود 40 مگابايت به صورت مستقيم دانلود کنيد.


6 پاسخ به “معرفي ابزار (1): Mind Mapper”

 1. با سلام
  من کتاب نرم افزار Mindmapper 2012 را همراه با چند نرم افزار کاربردی مثل انمیشن و تصاویر سه بعدی در مایند مپر را نوشتم و با عنوان فرایند منطقی آموزش عرضه کردم و برنامه را هم با سریال میدم در صورت تمایل 09191951943 تماس بگیرید.
  این نرم افزار برای نوشتن کتاب مقاله
  یادگیری بهتر
  برنامه ریزی کارها
  تحقیقات سریع با استفاده از امکانات
  بهترین نرم افزار برای اساتید، دانش آموزان و دانشجویان است.
  نرم افزار خلاقیت
  طراحی الکترونیکی
  و سایر …

 2. سلام و خسته نیاشید
  بسیار باید جالب باشه اما این لینک کار نمیکنه.
  با تشکر

 3. بسیار اثربخش است… خودم تحت تاثیر قرار گرفت وقتی دیدم که برآیندهای یه جلسه توفان ذهنی (که معمولاً خیلی پراکنده و غیرمستند میشه) اینقدر منظم پرزنت میشه… برای جمع بندی نهایی فوق العاده هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.