مقاله‌ی هفته (11): مديريت بر خود به‌روايت پيتر دراکر


هفته‌ي پيش اين شانس را داشتم که مقاله‌ي “مديريت بر خود (Managing Oneself)” نوشته‌ي پيتر دراکر بزرگ را بخوانم و واقعا هم از آن لذت بردم. اين از آن نوشته‌هايي است که بايد حتما بخوانيدش تا از نزديک تک‌تک واژه‌هاي آن را لمس کنيد و لذت ببريد. مي‌خواهم اين‌جا فقط چند نکته‌ي کوتاه اما شگفت‌انگيز را از اين مقاله بنويسم و بقيه‌اش را بگذارم تا خودتان بخوانيد. اين نکات ساده، اوج نکته‌سنجي و ذهن بي‌نظير اين پير درگذشته‌ي مديريت را نشان مي‌دهند.

مديريت بر خود به‌روايت پيتر دراکر پنج گام دارد: 1. توانايي‌هاي من کدام‌اند؟‍  2- من چگونه کار مي‌کنم؟ (عادت‌ها و سبک کاري و علايق من مثل: دوست داشتن کار کردن با ديگران يا ترجيح دادن تنها کار کردن.) 3. ارزش‌هاي زندگي من کدام‌اند؟ 4. من متعلق به کجا هستم؟ (يعني با اين توانايي‌ها، نظام ارزشي و آن علايق کجا بايد کار بکنم؟) 5. حالا براساس پاسخ‌هاي سؤالات قبل چه کار مي‌توانم بکنم؟ اين پنج گام با مکانيزم ساده‌ي بازخورد (feedback) روي هم تأثيرگذارند.

اما چند جمله‌ي ساده اما بي‌نظير در اين مقاله بود که مرا به‌شدت هيجان‌زده کرد:

ـ مردم بيش‌تر مي‌‌دانند چه کاري را بلد نيستند؛ نه اين‌که چه کاري را بلدند!

ـ تبديل ضعيف به متوسط از تبديل خوب به عالي سخت‌تر است!

ـ هيچ وقت نخواهيد که خودتان را عوض کنيد. تنها بايد روش کارتان را عوض کنيد!

ـ وقتي خودتان را در آينه مي‌بينيد دوست داريد چه آدمي را ببينيد؟ اين همان آدمي است که بايد در دنياي واقعي بسازيدش.

ـ انتخاب گزينه‌ها در تصميم‌گيري وابستگي تام دارد به نظام ارزشي افراد (براي همين ارزش‌هاي فردي‌تان را تعيين کرديد. در واقع منظور اين است که در تصميم‌گيري در يک موقعيت يکسان، آن چيزي که باعث تصميمات متفاوت مي‌شود نظام ارزشي متفاوت افراد است.)

ـ اعتماد يعني آشنايي با روش کار يکديگر.

اين مقاله عالي بود!!! واقعا عالي! متن انگليسي‌اش را مي‌توانيد از اين‌جا دانلودش کنيد. ضمنا ترجمه‌‌ي فارسي اين مقاله (که من هم آن را خوانده‌ام) در کتاب جستارهايي در رهبري با ترجمه‌ي آقاي دکتر محمد ابراهيم محجوب و چاپ نشر ني منتشر شده است. اين مقاله اولين مقاله‌ي کتاب است و تحت عنوان “راه‌بري خويش” ترجمه شده است.

مطالعه‌ي اين کتاب و جدا از آن، مقاله‌ي بسيار خواندني “مديريت بر خود” را به همه توصيه مي‌کنم. اين مقاله يکي از 10 مقاله‌‌ي پرخواننده‌ي مجله‌ي هاروارد بيزينس ريويو نيز بوده است.


2 پاسخ به “مقاله‌ی هفته (11): مديريت بر خود به‌روايت پيتر دراکر”

  1. سلام. ممنون از شما. متأسفانه متن فارسي مقاله را ندارم. مي‌توانيد آن را در کتابي که در متن معرفي کردم پيدا کنيد.

  2. با سلام
    واقعا عالی بود . لطفا اگر امکان دارد متن کامل مقاله به زبان فارسی را برایم میل نمایید
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.