دكتر وفا غفاريان درگذشت …


تازه از ناهار برگشته بودم كه اي‌ميل احسان را ديدم با موضوع: دكتر وفا غفاريان. قبل از اين‌كه بازش كنم هر فكري را مي‌كردم جز اين خبر بسيار بد؛ هر چند مدت‌ها بود كه آقاي غفاريان دچار بيماري سختي شده‌ بودند.

احتمالا كم‌تر كسي از علاقه‌مندان مباحث مديريت استراتژيك در ايران هست كه نام دو كتاب معروف ايشان “استراتژي اثربخش” و “معاني نوظهور در مفهوم استراتژي” را نشنيده باشد. با بودن مديراني مثل آقاي غفاريان در ميان مديران دولتي ايران، كمي مي‌شد به آينده اميدوار بود. به قول شهرام، آقاي غفاريان يكي از الگوهاي مديريتي براي جوانان نسل ما و نسل‌هاي قبلي ما بودند. كساني كه به دانش تئوريك بسنده نكردند و وارد عرصه‌ي عمل شدند و از آن طرف هم نيفتادند؛ يعني به كار اجرايي بدون دانش تئوريك نپرداختند. آقاي غفاريان از معدود مديران رده بالاي دولتي در اين چند سال اخير بودند كه در هر دو عرصه‌ي علم و عمل، واقعا حرفي براي گفتن داشتند. كساني كه در بدترين حالت، مقابل بسياري از خرابي‌هاي ناشي از اهمال و ناداني ايستادند. هنوز كارهاي بسيار ديگري مانده بود كه ايشان مي‌توانستند انجام بدهند و رفتن‌شان با اين سن كم، واقعا تأسف‌بار است.

بسيار متأسف‌م و درگذشت ايشان را به جامعه‌ي مديريت ايران تسليت مي‌گويم. روح‌ش شاد.

,

25 پاسخ به “دكتر وفا غفاريان درگذشت …”

 1. خدا رحمت‌شون كنه؛ سه سال به‌همين سرعت از پروازشون گذشت و چقدر جاشون خاليه. متأسفانه افتخار آشنايي از نزديك با ايشون را نداشتم. اما از يادمان‌هاي موندگارشون يعني كتاب‌هاشون بسيار بهره بردم.

 2. سال 68 در صما باهاش دوست شدم تازه جای مهندس ریاضی مسئول اونجا شده بود.من یک مهندس الکترونیک 24 ساله و او یک مدیره 32 ساله.از او انسانیت-عشق-مسئولیت و وطن دوستی اموختم.سالی یکبار همدیگر رو میدیدم و از شرایط و اوضاع صحبت میکردیم و با هم میخندیدیم.دلم براش تنگه و هیچ وقت اخرین باری که تو بیمارستان به دیدنش رفتم رو فراموش نمیکنم درست 3 روز قبل از فوتش با ارامش ونورانی روی تخت خوابیده بودو به من خیره بود و بیش از یکسال بود که دیگه منو نمی شناخت .برای همسر-2 دختر و تنها اقازادش ارزوی شادی و صبر میکنم
  کورش

 3. روحشان شاد
  من آخرین شاگرد استاد بودم. افتخار بزرگی بود که متاسفانه با رفتنشان جز خاطره خوبشان چیز دیگری برایم نمانده. از خدا علو درجاتشان را مسالت دارم.

 4. یکی بیاد به فکر کارکنان قرارداد کار موقت مخابرات گلستان که لیسانس و فوق لیسانس دارند ولی بدلیل بی کفایتی و … مدیرعامل استان و این مدیران مرفه بیدرد در سطح بالا ؛ماهی 388 هزاذ تومان میگیرند و مدیران سه میلیون یه یتات
  اخه تفاوت تا چه حدو پس عدالت کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!

 5. همين كه همه از ايشان به نيكي ياد مي‌كنند، نشان از بزرگي ايشان دارد. روح‌شان شاد.

 6. سلام آقا بهرام… اگه ممکنه با این ایمیل تماس بگیرید… شاید بتوانید در شناساندن این استاد بزرگ به نسل جوان کمک حال ما باشید…hsn_rhm_ktb@yahoo.com …اگه کس دیگه ای هم هست که با ایشون آشنایی داشته و همکارشون بوده، میتونه به همین ایمیل پیام بده تا از نظراتشون تو نشریه به اسم خودشون اشتفاده کنیم… متشکرم… روح استاد شاد…

 7. خدا رحمت شان كند.تسليت ميگم

  در سال 74 كه در صاايران(شيراز) خدمت ميكردم بودم ايشان تازه مدير عامل صاايران شده بود

 8. خدا رحمت كند بسيار انسان باتواضع و دوست داشتني بود
  من در سپاه با ايشان آشنا بودم و وقتي شنيدم خيلي ناراحت شدم البته دير هم متوجه شدم اگر آدرس محل دفن او را بديد ممنون مي شم

 9. از درگذشت ایشان بسیار متاثر شدم. دو کتاب معروف ایشان مخصوصا استراتژی اثربخش را بارها خوانده ام. به خانواده ایشان و جامعه علمی کشور تسلیت می گویم.

 10. بسیار متاثر شدم.به خانواده اش و جامعه مدیران ایران تسلیت می گویم .بنده پایان نامه دوره کارشناسی ایشان را بسیار مطالعه نموده ام و از آن در پایان نامه دوره ارشدم الگو گرفته ام.

 11. خبر درگذشت ایشان را امروز بطور ناگهانی خوندم و شوکه شدم. چون کارمند صاایران هستم و از همان روزهای اولی که به شرکت ما اومدند تقریبا از نزدیک باهاشون کار میکردم, گرچه من در اصفهان بودم و ایشون تلفنی کارها را پیگیری میکردند. بعدا هم در جریان تحصیلات دانشگاهیشون بودم و روز بروز شاهد رشد و شکوفایی مردی که از خستگی ناپذیری زبانزد همه بود. با اون همه گرفتاری مدیریت یک شرکت بزرگ اما به نامه های شخصی افراد, از جمله خود من, هم پاسخ میدادند. با اومدن ایشون به صنایع الکترونیک نام صاایران بلند آوازه شد و برای اولین بار بود که میتونستیم به هویت سازمانی خودمون افتخار کنیم. وقتی میگفتیم کارمند صاایران هستم یاد شعار بسیار ارزشمند هر روز بهتر از دیروز می افتادند و این کم افتخاری نبود. ایشان از نادر مدیرانی بودند که من واقعا دوستشون داشتم و شاید یکی از دلایل ادامه تحصیلم از لیسانس به فوق و سپس دکتری مدیریت (با شرکت در کنکور 3 سال پیش) علیرغم همسن بودن با آقای غفاریان, الهام از منش و شخصیت ایشون بود. راستش هنوزم نمیتونم باور کنم و بغض کردم…..

 12. از شنیدن خبر درگذشت ایشان واقعا شوکه شدم..خداوند ایشان را رحمت کند.

 13. كاش ما هم زماني كه رفتيم با كيفيت زندگي‌مان در يادها بمانيم …

 14. همين منش اخلاقي و فروتني ايشان، عنصر گم‌شده‌ي رفتاري بسياري از ماست. متشكرم بابت يادآوري اين نكته.

 15. سلام
  حالا که به گذشته فکر می کنم واقعا به حال خودم افسوس می خورم. یادش بخیر، تازه با ایشون فامیل شده بودیم و من توی مهمونی های خانوادگی فکر می کردم که مثلا خیلی باسوادم و از بحثهای مدیریتی که جسته و گریخته شنیده بودم مطرح می کردم و ایشون متواضعانه و با تبسم همیشگی گوش می داد و هیچ وقت، هیچ وقت! در لحن ایشون ابراز فضل و یا فخر فروشی جهت طرح نواقص بحثهایی که مطرح می کردم رو ندیدم. از نخستین دیدار ارادت و احترام قلبی خاصی نسبت به ایشون پیدا کردم و صمیمیتی که در گفتار و رفتارشون بود مرا مسحور خودش کرده بود.در کنار همه درسهای علمی و اخلاقی که از ایشون آموختم، یادش برای من همواره تدایی گر تواضع، متانت و باز هم تواضع خواهد بود. عرض تسلیت به خانواده صبور و با ایمانش که تا آخرین لحظات پروانه وار پیکر رنجورش را پرستاری می کردند، از سخت ترین کارهایی بود که انجام دادم.
  توفیق روز افزون دانشجویان و دوستانش را در تداوم سلوک و راه آن عزیز را از خداوند مسالت دارم.

 16. با سلام
  تسليت ميگم به همه واقعا از دست دادن اين افراد ضايعه جبران ناپذيري
  هر چند طول عمر مهم نيست مهم كيفيت و چگونگي عمر آدم هاست
  روحش شاد

 17. حشمت جان؛ نظام هستي اگر درست عمل مي‌كرد اون بابا با همون دايناسورهاش منقرض شده بود!

 18. خدا رحمتش کند.
  خیلی استاد خوبی بود.
  واقعا به ما درس یاد داد.
  خدا بیامرزدش.
  شب اول قبرشه.
  براش دعا کنید، نماز بخونید و …

 19. اصلا معلوم نیست این نظام هستی چطوری عمل میکنه؛ یارو از عهد دایناسورها عمر داره، دنیایی از دستش ناراضی هستن؛ اونوقت این آدم تو این سن باید …
  یادش گرامی باد

 20. خیلی شوک آور و ناگهانی بود !
  دو سال پیش هم توی جلسه سخنرانی توی دانشکده مدیریت تهران ، ایشون رفت روی سن برای سخنرانی که یکدفعه حالش بد شد و افتاد !!
  خدا انشالله رحمتش کنه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.