درس‌هایی از فوتبال برای کسب و کار (۵5)


“سولسشر بازیکن بزرگی بوده و من به هیچ عنوان در حد و اندازه‌های او نیستم. وقتی مردم این مقایسه را انجام می‌دهند به این فکر می‌کنم که من حتی 10 درصد اوله هم نیستم. او فوق‌العاده بود. راستش را بخواهید چندان از مقایسه شدن خوشم نمی‌آید. وقتی در مکزیک بودم همیشه مرا با پدرم مقایسه می‌کردند که از این موضوع اصلا راضی نبودم. به نظر من هر کس باید با عملکرد خودش مقایسه شود.” (خاوير هرناندز مهاجم جوان منچستر يونايتد در مورد مقايسه‌اش با اوله‌گونار سولسشر؛ اين‌جا)

جمله‌ي آخر را چه مدير هستيد و چه کارشناس، بزرگ پرينت بگيريد و جلوي چشم‌تان بچسبانيد!‌ 🙂


4 پاسخ به “درس‌هایی از فوتبال برای کسب و کار (۵5)”

 1. بله؛ دقیقن. و من بارها وقتی مدیر بالاترم این اشتباه را در ارزیابی عملکرد من مرتکب شده، رنج برده‌ام …

 2. آقاي نعمتي شهاب، اين واقعا يك درس مهم در سازمانهاست كه هميشه مغفول مانده و متاسفانه برخي دوستان بر اين غفلت مي افزايند.
  خيلي مد شده كه همه سازمانها بر اساس مدلها و شيوه هاي مختلف، مبادرت به ارزيابي عملكرد ميكنند، بر اساس يافته هاي آن، يا حقوق ها را كم و زياد ميكنند (كه بيشتري مصرف را اين روزها دارد) يا به ندرت نگاهي توسعه اي ميكنند.
  اما آنچه مغفول است اين است كه آيا تمام عملكرد فرد، ناشي از خود اوست؟ اينكه ما (سازمان) او را در جاي مناسب قرارداده ايم يا خير، اثري ندارد؟ چطور انتظار داريم هر كس در هر جائي با حداكثر راندمان كار كند؟
  اين درست مثل اين است كه مهدوي كيا را بگذاريم داخل دروازه، و مرتب غر بزنيم كه اين كه اين قدر از او تعريف ميكردند، چرا اين قدر گل ميخورد؟؟؟
  سازمانها بايد به گوناگوني افراد باور كنند، و روي آن سرمايه گذاري نمايند. تناسب شغلي حتما بايد يكي از پارامترهاي ارزيابي عملكرد باشد. وگرنه حاصل جز خود گول زدن و بازي با اعداد نيست.
  سربلند باشيد

 3. سلام
  نظر لطف شماست. متقابلا از آشنايي با شما خوش‌حال‌م.

 4. سلام!
  نام و چهره شما را در گودر و پلاس برایم آشنا بود ، شاید برخی مطالبتان را هم پیشتر در گودر خوانده بودم ، امروز اتفاقی آمدم اینجا ، برای یک سری مطالبی در مورد mba که نظرم را جلب کرد! پارسال کنکور دادم در این رشته و چون رتبه مورد نظرم را نیاوردم ، اصلا انتخاب رشته نکردم! امروز که مطالب شما را خواندم ، احساس کردم چه بهتر که قبول نشدم فعلن! و البته تعجب بابت اینکه یک آدم کاردرست در این باب در محیط وب ، دقیقا همانجاهیی که منم هستم ، بود اما من ندیده بودمش!
  خلاصه روز خوبی بود! از آشنایی با شما خوشوقتم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.