پرسشنامه‌ي تدوين سند اجرايي توسعه‌ي کسب و کارهاي کوچک و متوسط حوزه‌ي فاوا


امروزه با توجه به ويژگي‌هاي بنگاه‌هاي کوچک و متوسط (بنگاه‌هاي زير 50 نفر پرسنل) و نقش ويژه‌ي آن‌ها در اقتصاد کشورها، در سال‌هاي اخير توجه دولت‌ها به سياست‌گذاري و حمايت براي توسعه‌ي اين بنگاه‌ها افزايش قابل توجهي يافته است. برنامه‌هاي مختلفي براي رشد و توسعه‌‌ي اين بنگاه‌ها توسط دولت‌ها تدوين و اجرا شده است. بررسي‌هاي اوليه‌ي انجام شده بر روي اين برنامه‌ها نشان‌گر آن هستند که تمرکز دولت‌ها بر حمايت از توسعه‌ي بنگاه‌هاي کوچک و متوسط فعال در زمينه‌ي فناوري‌هاي نوين (به‌ويژه فناوري اطلاعات و ارتباطات) بوده است.

در ايران نيز اگر چه براي حمايت از بنگاه‌هاي کوچک و متوسط در شکل کلي و عام و بدون تمرکز بر صنايع خاص فعاليت‌هاي مختلفي توسط نهادهاي سياست‌گذاري و مسئول در حوزه‌هاي مختلف دولت انجام گرفته است؛ اما تاکنون برنامه‌ي مشخصي براي حمايت از توسعه‌ي اين بنگاه‌ها در حوزه‌ي صنعت فناوري و اطلاعات به‌عنوان يک صنعت نوپا، ارزش‌آفرين و تحول‌زا تدوين نشده است. بر اين اساس و با توجه به نقش وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به‌عنوان سياست‌گذار و متولي صنعت ICT در کشور، “تدوين سند اجرايي توسعه‌ي کسب و کارهاي کوچک و متوسط (SME) حوزه‌ي فناوري اطلاعات و ارتباطات” در دستور کار اين وزارتخانه قرار گرفته است. در طي اين پروژه تلاش خواهد شد تا با ايجاد يک تصوير کلان از وضعيت بنگاه‌هاي کوچک و متوسط فعال در صنعت ICT و نيازها و مشکلات آن‌ها و با الگوبرداري و بومي‌سازي سياست‌هاي موفق در پيش گرفته شده توسط کشورهاي پيش‌رو در توسعه‌ي اين بنگاه‌ها، راهبردها و سياست‌هاي حمايتي دولت براي توسعه‌ي کسب و کارهاي کوچک و متوسط (SME) در صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات تعيين شوند.

من مدير اين پروژه بوده‌ام و با كمك همكاران و مشاوران محترم‌مان، كم‌كم داريم به نتيجه‌ي نهايي مي‌رسيم. با توجه به ارتباطاتي كه در فضاي مجازي با برخي از دوستان فعال در حوزه‌ي كسب و كارهاي كوچك اينترنتي و شركت‌هاي نرم‌افزاري داشته‌ام، تمام دغدغه‌ي من از آغاز پروژه اجرايي بودن نتايج پروژه بوده است. براي همين تمام تلا‌ش‌م را كرده‌ام تا مطالعات انجام شده براي تدوين سند تا اين مرحله، دور از وضعيت واقعي اين حوزه نبوده باشد. در اين مرحله برای اطمینان یافتن از مطابقت استراتژی‌ها و سیاست‌های تدوین شده در قالب این پروژه با نیازهای واقعی فعالان صنعت ICT کشور ـ به‌ویژه بنگاه‌‌های کوچک نوآور و کارآفرین این بخش ـ نيازمند كمك فعالان اين حوزه هستيم. براي اين منظور براساس مطالعات انجام شده در پروژه، پرسشنامه‌‌‌‌ای تهیه كرده‌ايم كه در قالب فايل اكسل از اين‌جا قابل دريافت است. خواهش‌مندم با مطالعه‌ی دقیق اين پرسشنامه را در تدوین این سند یاری فرمایید.

در صورت هر گونه سؤال یا اشکال در مورد پرسشنامه می‌توانید سؤالات را به آدرس ایمیل gozareha@gmail.com ارسال فرمایید. ضمنا لطفا پس از تکمیل پرسشنامه آن را به همین نشانی ایمیل ارسال فرمایید. فرصت در نظر گرفته شده برای ارسال پرسشنامه‌های تکمیل شده روز دوشنبه هشتم اسفند ماه 1390 است.

پيشاپيش از همكاري همه‌ي شما سپاس‌گزارم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.