چگونه در يك اتاق با همكاران‌مان كار كنيم؟


اصولا اين روزها داشتن دفتر شخصي حتا براي بسياري از شغل‌هاي مديريتي در رده‌هاي مياني هم قابل دسترس نيست. ما در سطوح مختلف سازماني مجبوريم در يك اتاق يا پارتيشن با همكاران‌مان روز طولاني و پرمشغله‌ي كاري را پشت سر بگذاريم. تا به‌حال به اين فكر كرده‌ايد كه مي‌شود اين هم‌نشيني را تبديل به يك تجربه‌ي خوب كرد؟ مهم‌ترين مسئله در هم‌اتاق بودن، حواس‌پرتي‌هايي است كه از رفتار همكاران نشأت مي‌گيرند. براي حل اين مشكل اين اصول را فراموش نكنيد:

1- مذاكره كنيد: خيلي صادقانه و مؤدبانه درباره‌ي مزاحمت‌هاي احتمالي‌ ديگران براي‌تان صحبت كنيد. مثلا اگر همكارتان تلفن‌هاي شخصي زيادي دارد؛ از او بخواهيد كه اين تماس‌ها را خارج از اتاق و با تلفن همراه‌ش برقرار كند.

2- با رفتارتان به همديگر درس بدهيد: همان مثال بالا را در رفتار خودتان بروز دهيد؛ يعني تلفن‌هاي شخصي‌تان را محدود كنيد و اگر هم تماسي بود خارج از دفتر كار و با تلفن همراه‌تان صحبت كنيد.

3- زمان‌بندي‌تان را با هم هماهنگ كنيد: مثلا ساعت‌هاي متفاوتي براي صرف ناهار برويد!

4- زاويه‌ي ميزتان را تغيير دهيد: خيلي وقت‌ها نديدن روي گُل هم‌ديگر، تأثيرات بسيار زيادي روي افزايش تمركز دارد! 😉

5- به اتاق جلسات برويد: وقتي نياز به تمركز روي يك موضوع در يك زمان كوتاه داريد (مثلا اتمام يك گزارش ظرف دو ساعت) به اتاق كنفرانس برويد و تنها بنشينيد.

6- گوش‌بند بگذاريد!

7- با هدفون به موسيقي گوش بدهيد.

8- يوگا تمرين كنيد: يوگا باعث افزايش تمركز شما همراه با پذيرش محيط پيراموني به‌همان شكلي كه هست، مي‌شود.

9- با ماجراهاي همكاران‌تان سرگرم شويد: خيلي وقت‌ها در داستان‌هايي كه افراد سر كار تعريف مي‌كنند، ماجراهاي بانمكي پيدا مي‌شود كه مي‌توانيد حسابي با آن‌ها سرگرم شويد. البته يادتان نرود كه نبايد تمركزتان را روي كار خودتان از دست بدهيد.

منبع


4 پاسخ به “چگونه در يك اتاق با همكاران‌مان كار كنيم؟”

 1. خوب اين متن ترجمه است؛ من از جايي نياوردم. 🙂
  اميدوارم مشكلات‌تون حل بشه زودتر.

 2. سلام به شما. من توی یه شرکت با همون پارتیشنهای معروف منشی هستم. یعنی شما فکر کن من چی می کشم! من هستم وسط یه عالمه پارتیشن. همکارانم موارد1، 2، 3 و 5 رو خیلی خوب رعایت می کنن اما تا حالا ندیدم زاویه ی میزشون رو تغییر بدن. یعنی نمیشه.
  این گوش بند رو از کجا آوردین دیگه؟… این رو هم ندیدم. مورد 7 و 9هم موارد محبوبیه بین همکاران. مورد 8 رو هم… کسی وقتش رو نداره تا جایی که من می دونم.

 3. سلام محمد جان. اميدوارم مفيد هم بوده باشد. 🙂

 4. سلام
  خیلی عالی بود
  دقیقا گرفتاری من تو این روزا همین فضای کاری شلوغ و همکارای بی ملاحظه است
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.