برندگان و بازندگان بحران اقتصادي


كم‌كم با فرو نشستن بحران اقتصادي كه از سال 2008 دامن‌گير اقتصاد جهان شده است و ايجاد ثبات نسبي، امكان قضاوت در مورد وضعيت كنوني كسب و كارها آسان‌تر شده است. لينك‌داين در همين راستا با بررسي داده‌هاي موجود خود به نمودار بسيار جالب زير رسيده است: +

در اين نمودار صنايع رشديافته در طول سال‌هاي 2007 تا 2011 در سمت راست با رنگ سبز و صنايع در حال افول در سمت چپ با رنگ قرمز نمايش داده شده‌اند. براي من جالب بود كه مشاوره‌ي مديريت يك صنعت در طول دوران بحران اقتصادي يك صنعت در حال رشد بوده است. صنايع در حال افول هم جالب‌اند. به‌غير از صنايع مالي و بانك‌داري كه سقوط‌شان طبيعي به‌نظر مي‌رسد، سقوط صنايع مخابراتي و صنايع غذايي و دارويي بسيار عجيب و جالب است.

نكته‌ي جالب اين‌جاست كه اين نمودار به‌سفارش آژانس فدرالي تهيه شده كه مسئوليت تهيه‌ و گزارش آمارهاي اقتصادي آمريكا را برعهده دارد. اين آژانس سال‌هاي پيش اين گزارش را خودش تهيه مي‌كرده و امسال با توجه به رشد روزافزون لينك‌داين، اين كار به اين شركت واگذار شده است!

, ,

6 پاسخ به “برندگان و بازندگان بحران اقتصادي”

 1. اتفاقا برعكس نظر شما در دوران ركود هدف افزايش بهره‌وري نيست! در دوران ركود هدف اصلي برنامه‌ريزي براي رشد در روزهاي پس از ركود است. اين را پارسال استادي كه در كارگاه مشاوره‌ي مديريت برگزار شده توسط انجمن مشاوران مديريت ايران تدريس كردند ضمن كارگاه بيان كردند.

 2. سلام
  ممنون پست خيلي خوبي بود
  رشد صنعت مشاوره مديريت در دوران بحران به نظرم خيلي عجيب نيست چون وقتي كه مديران مشكل دارند سراغ مشاور مي روند
  كمبود منابع باعث مي شود كه افراد به دنبال افزايش بهره وري باشند و براي همين هم از مشاور كمك مي خواهند
  پايدنده باشيد

 3. كاملا درست مي‌فرماييد. متأسفانه حتا كلي‌ترين آمار هم در دسترس نيست؛ چه برسد به آمار دقيق. 🙁

 4. واقعن. البته اگر چيزي از مملكت باقي مونده باشه. 😉

 5. خيلي جالب است. مضحک قضيه اينجاست که در ايران موضوع به ميزان زيادي برعکس است. يعني مواردی که در دنيا رشد دارند در ايران رو به افول هستند و مواردی که در دنيا رو به افول هستند، در ايران رشد دارند. اينجاست که باید گفت مملکته داریم ؟!

 6. بدست آوردن چنین آمارهایی بسیار جالب بوده و جای تحسین دارد ،بدون آمار و اطلاعات چگونه میتوان برای ایجاد کسب وکار و توسعه صنایع برنامه ریزی نمود این در حالی است که در کشور ما حتی بانک مرکزی از ارائه آمار های دقیق اقتصادی خودداری میکند و یا گاها” از ارئه آمار به طوریکه حتی ارگانهای دولتی نیز در این باره دچار سردرگمی میشوند.همچنین با مراجعه به سایت آمار کشور در بسیاری از زمینه ها با یک امار و اطلاعات کلی مواجه میشویم که به هیچ عنوان نیاز ما را در تهیه برنامه ها ، استراتژیها و گزارشات تامین نمی نماید و متاسفانه این موارد با مراجعه به سایتهای دیگر سازمانها و یا حتی مراجعه حضوری نیز مشهود است.بطور مثال دریافت اطلاعات در مورد ظرفیت اسمی و واقعی صنایع و یا تعداد و اسامی صنایع فعال و غیر فعال ،عدم اطلاعات دقیق راجع به میزان ورود فلان محصول به داخل کشور در اداره گمرک (کلیه آمارها بر اساس وزن میباشد) ،عدم اطلاعات به روز در مورد میزان ساخت وساز در استانها و غیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.