درس‌هایی از فوتبال برای کسب و کار (63)


“مربیان در حال حاضر به 11 نفری می‌اندیشند که در تیم برترند، اما هیچ‌گاه نتوانسته‌اند از تمامی 25 بازیکن به نحو احسن و به‌موقع بازی بگیرند. اما فرگی این چنین نمی‌اندیشد، او 11 بازیکن را در زمین قرار می‌دهد؛ اما از سایرین غافل نمی‌شود و به نوعی با آن‌ها رفتار می‌کند که آن‌ها در خدمت تیم می‌مانند و تمام تلاش خود را به‌کار می گیرند تا در صورت لزوم برای تیم مؤثر واقع شوند و این خود یکی از نکته هایی است که از ایجاد تنش و حاشیه در اردوی تیم به شدت کم می‌کند.” (پارک جي سونگ در ستايش سر الکس فرگوسن؛ اين‌جا)

عموما مديران ـ مخصوصا وقتي حيطه‌ي نظارت‌شان (Span of Control) از عدد طلايي 9 نفر بيش‌تر مي‌شود، ديگر نه وقتي براي ره‌بري و هدايت و مربي‌گري همه‌ي نفرات دارند و نه اصلا حال و حوصله‌‌ي اين کار را. پارک به نکته‌ي شگفت‌انگيزي در مورد پيرمرد تمام‌نشدني و دوست‌داشتني فوتبال جزيره اشاره مي‌کند. سر الکس هيچ وقت تمرکزش را به بازيکنان اصلي محدود نمي‌کند. او هميشه براي تک‌تک اعضاي تيم‌اش ـ چه ستاره‌ باشند و چه جوان جويايي نامي مثل تام کلورلي کشف جديد اين فصل‌ش ـ وقت مي‌گذارد، آموزش‌شان مي‌دهد، هدايت‌شان مي‌کند و به‌وقت‌اش از آن‌ها استفاده مي‌کند. به همين دليل است که من در تمامي سال‌هايي که فوتبال را از نزديک دنبال مي‌کنم به ياد ندارم که هيچ بازيکن نيمکت‌نشيني در منچستر يونايتد لب به‌اعتراض باز کرده باشد!

روش فرگوسن به‌عنوان يک ره‌بر، الهام‌بخش است: تک‌تک اعضاي تيم مي‌دانند که براي ره‌بر تيم داراي اهميت هستند. اين همان جادوي مربي‌گري فرگي است.


2 پاسخ به “درس‌هایی از فوتبال برای کسب و کار (63)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.