درس‌های توسعه‌ی یک کسب و کار کوچک (1)


از امشب رسما وارد متن درس‌های توسعه‌ی یک کسب و کار کوچک مي‌شويم و هر هفته به يكي از موضوعات مطرح در توسعه‌ي كسب و كارهاي كوچك مي‌پردازيم.  لازم است همين ابتدا به يك نكته‌ي مهم اشاره كنم: هدف اصلي از طرح اين سلسله مطالب در اين‌جا اين است كه علاقه‌مندان راه‌ا‌ندازي كسب و كارهاي كوچك بدانند بايد به چه موضوعاتي فكر كنند و چه كارهايي انجام دهند. در واقع هدف، طرح چارچوبي براي راه‌اندازي يك كسب و كار كوچك است. بنابراين لطفن فراموش نكنيد كه هر كدام از درس‌هاي ارائه شده داراي جزئيات بسياري است كه آشنايي با آن‌ها نيازمند مطالعه و مطالعه و مطالعه است. من سعي مي‌كنم بسته به موضوع برخي منابع خوب براي مطالعه را هم خدمت دوستان عزيز معرفي كنم.

اما اولين درس. همه‌ي ما هدف‌مان راه‌اندازي و توسعه‌ي يك كسب و كار كوچك است؛ اما آيا مي‌دانيم كه اصلن به چه كسب و كارهايي كوچك مي‌گويند؟ اين هفته مي‌خواهيم به اين سؤال جواب بدهيم.

شايد در نگاه اول كسب و كار كوچك، بنگاهي به‌نظر برسد كه داراي درآمد به‌نسبت محدود و اندازه‌ي كوچكي است. اين ديدگاه تقريبا درست است؛ اما دقيق نيست. مثلا از اين ديدگاه احتمالن شركتي مثل اينستاگرام يك ميليارد دلاري كسب و كار كوچك به‌نظر نمي‌آيد! بنابراين اين سؤال پيش مي‌آيد كه يك كسب و كار كوچك واقعن چه نوع كسب و كاري است؟

با بررسي تعاريف رسمي كسب و كار كوچك در كشورهاي مختلف مي‌بينيم كه تعريف بنگاه‌هاي کوچک و متوسط در کشورهاي مختلف جهان بيش‌تر بر تعداد کارکنان مبتني است؛ هر چند ميزان دارايي (ژاپن)، ميزان سرمايه‌ (كره‌ي جنوبي) و ميزان فروش (مالزي) نيز جزو معيارهاي اصلي تعريف يک بنگاه به‌عنوان بنگاه کوچک و متوسط محسوب مي‌شوند.

در ايران تعاريف مختلفي براي كسب و كارهاي كوچك ارائه شده؛ اما نكته‌ي مهم اين‌جاست كه وجه مشترك تمامي اين تعاريف تكيه بر “تعداد كاركنان” به‌عنوان معيار اصلي تعريف كسب و كارهاي كوچك است. مهم‌ترين تعريف قابل استناد در اين زمينه ـ كه مخصوصا براي استفاده از تسهيلات و حمايت‌هاي دولتي لازم است به آن توجه شود ـ تعريف سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران است كه متولي اصلي حمايت از SMEها در ايران محسوب مي‌شود. اين سازمان كسب و كارهاي كوچك را “كسب و كارهاي داراي 1 تا 9 نفر پرسنل” مي‌داند. اما اين تعريف رسمي را مي‌توان كامل‌تر هم كرد تا به‌تر درك كنيم كه يك بنگاه كوچك يعني چه. گفته شده بنگاه کوچک، بنگاهي است که سه ويژگي زير را داشته باشد:

 • مديريت بنگاه مورد نظر مستقل و و غالبا به‌صورت مدير ـ مالک باشد.
 • سرمايه و مالکيت در اختيار يک فرد يا يک گروه کوچک (معمولا خانواده) است.
 • از ساير بنگاه‌ها مستقل باشد.

بنابراين از همين‌جا با هم اين قرار را با هم بگذاريم كه  كسب و كار كوچك تعريف‌ش چيست.

بعد از تعريف بنگاه‌هاي كوچك در ايران، لازم است كمي به‌ هم به نقش اين بنگاه‌ها در اقتصاد بپردازيم. در نقاط مختلف جهان،بنگاه‌هاي کوچک و متوسط (SME) از نظر تعداد بنگاه‌ها، بخش اعظمي از بنگاه‌هاي اقتصادي کشورها را تشکيل مي‌دهند. در واقع اين روزها SMEها موتور محرك رشد و توسعه‌ي اقتصادي محسوب مي‌شوند. SMEها باعث تقويت روحيه‌ي رقابت و کارآفريني در اقتصاد، افزايش بهره‌وري و ايجاد اشتغال مي‌شوند و از اين جهت هر روز بر اهميت آن‌ها افزوده مي‌شود.

از نظر نقش بنگاه‌هاي كوچك در اقتصاد كشورها نيز برخي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي مهم SMEها عبارتند از:

ـ  فراهم‌آوردن بستر راه‌اندازي کسب و کار شخصي خود براي افراد بامهارت و کارآفرين به‌دليل نياز به سرمايه‌هاي کوچک؛

ـ  منبع اصلي شناسايي و ظهور و آموزش و تجربه‌اندوزي استعدادهاي کارآفرينان و افراد خلاق جامعه؛

ـ  منبع مهم نوآوري در محصولات، خدمات، فرايندها و تجربيات کاري جديد؛

ـ  فعاليت در نقاط جغرافيايي مشخص و بازارهايي که بنگاه‌هاي بزرگ امکان يا تمايل ورود به آن‌ها را ندارند؛

ـ  تکميل‌کننده‌ي زنجيره‌ي تأمين آن‌ها و زنجيره‌ي ارزش صنعت محل فعاليت خود؛

ـ  انعطاف‌پذير در مقابل تغييرات بازار و محيط کسب و کار؛

ـ  مزيت رقابتي در صرفه‌جويي در مقياس توليد در برخي حوزه‌ها نسبت به صنايع بزرگ؛

ـ  تعداد مشاغل ايجاد شده‌ي بيش‌تر در مقايسه با بنگاه‌هاي بزرگ؛

ـ شکستن انحصار بنگاه‌هاي بزرگ.

مي‌بينيد؟ اين‌ها همه دارند به ما نشان مي‌دهند كه:

1- يك كسب و كار كوچك چقدر نقش بزرگي در رشد و توسعه‌ي جامعه دارد. جدا از اين‌كه اين بيزينس كوچولو براي ما چه اثراتي خواهد داشت؛ انگيزه‌ي تأثيرات اقتصادي و اجتماعي‌ آن در جاي خودش بسيار جذابيت كار را بالا مي‌برد.

2- يك كسب و كار كوچك عموما نقش مكمل صنايع بزرگ يا پيش‌گامي شدن در عرضه‌ي فناوري‌هاي جديد را ايفا مي‌كنند. بنابراين براي پيدا كردن ايده‌هاي كسب و كاري‌مان به‌تر است اين دو فضا را بگرديم.

پايان درس اول. در اين درس ياد گرفتيم كه يك بنگاه كوچك چيست. اين بنگاه بايد توسط يك نفر ـ يعني شما به‌عنوان كارآفرين ـ راه‌اندازي شود. هفته‌ي آينده به اين مي‌پردازيم كه كارآفرين چه كسي است و چه ويژگي‌هايي دارد.


8 پاسخ به “درس‌های توسعه‌ی یک کسب و کار کوچک (1)”

 1. سلام مهدی جان. سلامت باشید. امیدوارم این پست‌ها کمک‌تون بکنه. 🙂

 2. بایاد خدا
  خیلی خیلی ممنون
  اگر هرجور کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم

 3. سلام علی آقا
  خسته نباشید. واقعا عالی بود و استفاده کردم.
  خیلی روان و ساده نوشتید و همین نقطه قوت نوشته‌های شماست.
  امیدوارم این مجموعه نوشته ادامه دار باشه
  در مرحله راه‌اندازی کسب و کار خودم هستم و نیازمند راهنمایی‌هایی از این قبیل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.