جنسيت نبايد مهم باشد؛ ولي هنوز هست


این گزارش نکات بسیار جالبی را در مورد وضعیت تبعیض‌های جنسیتی شغلی در مورد زنان در جهان ارائه می‌کند:

نويسنده: جك زنگر و جوزف فولكمن / مترجم: علي نعمتي شهاب

همه با اين موضوع موافق‌اند که عوامل متعددي روي استخدام فرد مناسب براي يک شغل تأثيرگذارند. ‌چه چيز دقيقا يک مدير را به ترجيح فرد الف به فرد ب وامي‌دارد؟ آيا برخي افراد با داشتن آشنايي با اين و آن استخدام مي‌شوند؟ بله. آيا برخي افراد به‌دليل تعلق‌شان به يک جنسيت يا گروه قوميتي خاص ارتقا مي‌يابند يا پست‌ سازماني جديدي مي‌گيرند؟ بله. متأسفانه، بي‌عدالتي هم‌چنان در بازار کار وجود دارد.

همه باور داريم که بهترين و شايسته‌ترين فرد ممکن بايد به يک شغل دست يابد و جنسيت، قوميت يا روابط نبايد يک عامل تأثيرگذار باشند. اما متأسفانه داده‌هاي موجود در مورد وضعيت بازار کار با اين ديدگاه سازگاري ندارند. آن‌ها نشان مي‌دهند که اتفاقا عوامل جانبي تا حدودي زيادي روي تصميم مديران براي استخدام و ارتقاي افراد تأثيرگذارند.

براساس بررسي نتايج پيمايش ما الگوي اصلي موجود در بازار کار غيرقابل انکار است: اغلب رهبران ارشد هنوز مرد هستند و هر چه در ساختار سلسله مراتب سازماني بالاتر برويم، شکاف جنسيتي عميق‌تر مي‌شود. اين در حالي است که تحقيقات طولاني‌مدت ما و بررسي نتايج بيش از 360 ارزيابي انجام شده نشان مي‌دهند که در کليه‌ي سطوح سازماني از ديدگاه رؤسا، همکاران و زيردستان‌ رهبران زن، آن‌ها در سه چهارم عوامل کليدي بالابرنده‌ي اثربخشي رهبري بر مردان هم‌رده‌شان برتري دارند. اما متأسفانه واقعيت اين است که وقتي زمان ارتقا يافتن فرا مي‌رسد، بسياري از اين زنان شايسته ناديده گرفته مي‌شوند.

علاوه بر اين بررسي دقيق‌تر داده‌هاي به‌دست آمده نشان مي‌دهد که زنان شايسته عموما در چند حوزه‌ي وظيفه‌ي خاص در سازمان‌ها به‌کار گمارده مي‌شوند. لازم به‌يادآوري نيست که به‌صورت کليشه‌‌اي فرض مي‌شود زنان در اين حوزه‌ها ـ شامل: خدمات مشتريان و منابع انساني ـ بهترين عملکرد را دارند. حوزه‌هاي ديگر چون فروش، عمليات، مهندسي، فناوري اطلاعات، تحقيق و توسعه (R&D) و مديريت دارايي‌ها هنوز کارهايي مردانه محسوب مي‌شوند. آمارهاي به‌دست آمده از آخرين پيمايش ما روي 7820 رهبر سازماني در سال 2011، وجود اين تبعيض را تأييد مي‌کنند.

با اين حال در زمان ارزيابي انتظارهاي رهبران ارشد سازماني نسبت به عملکرد عالي مردان و زنان، ارقام داستان ديگري را مي‌گويند. در جدول ارائه شده در شکل يک، توزيع جنسيتي (براساس درصد) و ديدگاه‌هاي رهبران شرکت‌کننده در نظرسنجي ما در مورد ميزان اثربخشي مردان و زنان به‌صورت جداگانه براي هر 15 حوزه‌ي اصلي کاري در سازمان‌ها ارائه شده‌اند.

* حوزه‌‌هايي که اثربخشي مردان بيش‌تر از زنان بوده است.

در تنها سه حوزه از 12 حوزه‌اي که به‌صورت سنتي فرض مي‌شود مردان در آن‌ها اثربخشي بيش‌تري دارند، واقعا همين‌طور است. جالب‌تر اين‌که دو تا از همين سه حوزه‌ي کاري ـ خدمات مشتريان و امور اداري ـ هم حوزه‌هايي هستند که عموما فرض مي‌شود زنان در آن‌ها عملکرد بهتري دارند. هم‌چنين بيش‌ترين شکاف ميان اثربخشي زنان و مردان عموما در حوزه‌هاي وظيفه‌اي رخ داده است که به‌شدت توسط مردان اشغال شده‌اند (فروش، مديريت عمومي، تحقيق و توسعه، فناوري اطلاعات و توسعه‌ي محصول.) اين تفاوت‌ها در انتخاب بهترين‌ و بدترين‌ رهبران حتي نمود بيش‌تري مي‌يابند: زنان در ميان بدترين رهبران درصد کم‌تري را در مقايسه با مردان به خود اختصاص مي‌دهند و در مقابل، درصد بيش‌تري از به‌ترين رهبران زن هستند (شکل دو.)

مشخصا برخي از اين الگوها مي‌توانند براساس تعداد کانديداهاي در دسترس در درون ‌سازمان‌ها از هر جنس توضيح داده شود (مثلا معمولا مهندسان زن کم‌تري در سازما‌ن‌ها وجود دارند.) اما اين حقيقت هم بايد در نظر گرفته شود که امروزه زنان شاغل در موقعيت‌هاي رهبري از جامعه‌ي کاملا برگزيده‌اي به اين نقطه رسيده‌اند و براي اين منظور هم به‌سختي تلاش کرده‌اند و زحمت کشيده‌اند.

منبع

پ.ن. این مطلب، پیش از این در سایت اقتصاد آن‌لاین (این‌جا) منتشر شده است.


4 پاسخ به “جنسيت نبايد مهم باشد؛ ولي هنوز هست”

  1. اگه خوب دقت کنین میبینید که همون 13% که میگین اثر بخشی بیشتری داشتند. یعنی حدود 44.5 % . این در حالی است که 87% مرد اثر بخشی کمتری نسبت به اون 13% داشتند در امور مهندسی.

  2. به نظر من این دیدگاه جامعه نسبت به زن و مرد نیست ، این توانمدی زن ها و مردها در کارهاست که این تقسیم بندی رو به وجود اورده .
    مثلا در بخش مهندسی عموما زن ها کارایی کمتری دارند ولی استثناهای هم وجود داره که اون 13 درصد رو پر کردند.

  3. به نظرم این روزها بیشتر از اینکه تقسیم بندی توی فیلدکاری باشه توی سمته. حضور زنها توی بحث های مهندسی داره زیاد می شه، اما عموما فراتر از نقشه کشی و کار با نرم افزار و محاسبات نمی ره. یعنی حتی توی رده های کارشناسی هم، کارشناس هایی نیستن که بتونن اظهار نظر کنن. برای سمت هایی مثل مدیریت پروژه، مدیر فنی و سمت هایی مانند این، معمولا حتی به زنها فکر هم نمی شه.
    متاسفانه جنسیت خیلی مهمه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.